KOKPIT
Menu - Turystyka

Wąwozy Kazimierza Dolnego

Turystyka

Wąwozy Kazimierza Dolnego

04 czerwca 2020

 

Wąwóz Kamienny Dół, znajdziemy w nim stary kamieniołom gdzie wydobywana była kazimierska biała opoka. Kamień ten wykorzystywany był do budowy kamiennic i willi na terenie miasteczka i okolic.  Na ścianie nieczynnego kamieniołomu widać granice geologiczną między erą mezozoiczną a kenozoiczną.

04 czerwca 2020

Do Wąwozu Norowy Dół możemy wejść od ulicy Puławskiej przy Spichlerzu Bliźniaczym i wyjść z niego na ulicy Góry przy wieży przekaźnikowej. Przez wąwóz przebiega czerwona ścieżka dydaktyczna.

04 czerwca 2020

 

Obecną nazwę wąwóz zawdzięcza prof. Tadeuszowi Pruszkowskiemu, który w latach 30 XX w. w sąsiedztwie wąwozu  zlecił budowę swojej willi.  W 1938 r. powstał w tym miejscu cykl 7 obrazów autorstwa malarzy z Bractwo św. Łukasza, ukazujących najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Dzieła namalowano na zamówienie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP na światową wystawę w Nowym Jorku.

04 czerwca 2020

Naturalny wąwóz, do którego prowadzi droga za starą chatą Niezabitowskich. Dawniej służył jako pastwisko i nazywany był wygonem.

Wąwóz łączący kamieniołomy z ulicą Słoneczną. Przebiega tędy żółty szlak Nordic Walking. Przy wejściu od ulicy Krakowskiej możemy podziwiać niezwykle malowniczo uformowaną Piorunową Skałę.
Inaczej Cmentarny - nazwa wąwozu pochodzi od właściciela tych gruntów Głęboczyńskiego. Nad wąwozem góruje kamienny most arkadowy projektu Karola Sicińskiego.
W głębi wąwozu przy rozwidleniu dróg stoi krzyż. Jest to tzw. krzyż epidemiczny, niegdyś posiadający dwie poprzeczne belki. Ustawiono go podczas jednej z epidemii by ostrzegał, że w miasteczku panuje zaraza.
Nazwany tak na cześć hrabiego Juliusza Małachowskiego, który zginął 18 kwietnia 1831 r. podczas jednej z bitew powstania listopadowego z wojskami rosyjskimi pod Kazimierzem. Miejsce to upamiętnia kamienna płyta, która znajduje się na skraju wąwozu.
Podmularskie Doły albo Żabi Dół to wąwóz, który rozwidla się w kilku miejscach. Dołem głównego wąwozu płynie niewielki strumyk. Możliwość przejścia około 500 m. i powrót ta samą drogą.
Głębocznica, która formą przypomina wąwóz, wytworzona wskutek rolniczej działalności człowieka. Charakterystyczne dla tego miejsca są odsłonięte korzenie drzew. Miejsce to jest pomnikiem przyrody.
Jest to utwardzony wąwóz, który stanowi alternatywną drogę łączącą ulicę Doły i Góry, tędy ze źródeł Grodarza noszono wodę do gospodarstw położonych na Górach. W połowie wąwozu stoi kapliczka ze świętym Franciszkiem.
Głębocznica z utwardzonym podłożem przez którą prowadzi czerwony i zielony szlak Nordic Walking.
Malowniczy naturalny wąwóz (w większości położony na terenach prywatnych).
Głębocznica, wytworzona wskutek działalności człowieka, która formą przypomina wąwóz. Przebiega tędy czerwony szlak Nordic Walking.
Malowniczy wąwóz położony przy ulicy Kwaskowa Góra. Przez wąwóz przebiega zielony szlak Nordic Walking. Jest łącznikiem Kazimierza z Jeziorszczyzną.
Jego nazwa pochodzi od kazimierskiego rajcy Mikołaja Chałaja, który w 1580 roku był sądzony za nieumyślne zabójstwo. Ławnikami w tej sprawie byli Jan Kochanowski oraz Andrzej i Mikołaj Firlejowie
Służył mieszkańcom Bochotnicy, jako droga dojazdowa do pól w Zbędowicach. Przez wąwóz przebiega niebieski szlak.
Ścieżką obok wąwozu możemy dojść do „Zamku Esterki” (należącego, wg legendy, do oblubienicy króla Kazimierza Wielkiego). Rycerski zamek z XIV w. należał do rodu Firlejów. Obecnie pozostały tylko jego ruiny.
Głębocznica stanowiąca alternatywną drogę do ruin zamku Esterki i renesansowej krypty grobowej Jana Oleśnickiego vel Bochotnickiego.
Wąwóz Na Brzeziny (Kazimierz Dolny/ Bochotnica) to rozległy wąwóz pomiędzy Bochotnicą a Kazimierskimi Górami. Wejście do wąwozu znajduje się na Górach przy czerwonym szlaku Nordic Walking.
Kalendarium
maj 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
26272829301
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
kazimierska fara Dwa Brzegi Kultura Festiwale Marka Kazimierz Dolny Plan Pobytu Atrakcje Kazimierza Dolnego Turystyka Kazimierza Dolnego Kazimierz Dolny CIT zabytki Kazimierza Dolnego KOKPiT weekend w Kazimierzu Wynajem sal festiwale w Kazimierzu rynek w Kazimierzu Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design