KOKPIT
Menu - Oferta

Działalność biblioteki

Oferta

Działalność biblioteki

Biblioteka w Kazimierzu Dolnym od początku swojego istnienia dąży do tego, aby zaistnieć na kulturalnej mapie gminy. Priorytetowym zadaniem placówki jest gromadzenie, opracowywanie i systematyczne uzupełnianie księgozbioru. Wzbogacanie oferty czytelniczej, tak, aby każdy zainteresowany znalazł coś dla siebie. Oprócz tego biblioteka jest lokalnym centrum wiedzy o Kazimierzu Dolnym i okolicach, pozyskuje nie tylko publikacje książkowe, foldery, mapy ale także dokumenty, fotografie i pamiątki dotyczące życia i historii tutejszej społeczności.

Warto podkreślić, że kazimierska biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie można wypożyczyć książki, ale także:

 • wypożyczyć czasopisma,
 • poczytać prasę,
 • zapoznać się literaturą i wycinkami prasowymi dotyczącymi gminy Kazimierz Dolny,
 • skorzystać z biblioteki podręcznej,
 • skorzystać z bezpłatnego Internetu,
 • skorzystać z usług: xero i innych urządzeń biurowych (skaner, drukarka).

Placówka biblioteczna chcąc sprostać oczekiwaniom użytkowników wyznaczyła kilka najważniejszych kierunków dla swoich działań:

 • Praca z najmłodszym czytelnikiem.
 • Promowanie lokalnej twórczości poprzez organizowanie wystaw miejscowych twórców, artystów.
 • Spotkania autorskie.
 • Gromadzenie księgozbioru, dokumentacji oraz wycinków prasowych dotyczących życia i historii społeczności lokalnej.

Głównym celem Biblioteki w Kazimierzu Dolnym jest popularyzacja książki i krzewienie pasji czytelniczych. Stara się zaszczepiać miłość do słowa pisanego i języka polskiego. 

Biblioteka, prowadząc różnorodne formy działalności kulturalnej i edukacyjnej kieruje się potrzebami środowiska oraz własnymi możliwościami, które uwarunkowane są zasobem lokalowym, kadrą i budżetem. Działalność kulturalno-oświatowa skierowana jest do wszystkich grup wiekowych. 

W ramach działalności skierowanej do dzieci i młodzieży biblioteka organizuje: 

 • festyny na zakończenie wakacji
 • przeglądy teatrzyków szkolnych
 • pasowanie na czytelnika biblioteki
 • zajęcia w czasie ferii zimowych
 • lekcje biblioteczne
 • wypożyczanie książek przez dzieci z przedszkola (każda grupa raz w tygodniu)
 • spotkania autorskie
 • comiesięczne spotkania dla dzieci z przedszkola w ramach Klubu Małego Czytelnika ”Krasnoludki” i Klubu Przyjaciół Książki „Bajeczka”
 • obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
 • obchody Tygodnia Bibliotek.

Oferta biblioteczna dla dorosłych czytelników:

 • comiesięczne spotkania w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki skierowane do czytelników, którzy oprócz zamiłowania do czytania, dzielą się z innymi swoimi wrażeniami z lektury, opiniami i przemyśleniami.
 • organizowanie wystawy prac malarskich, fotograficznych czy rękodzielniczych
 • spotkania autorskie
 • spotkania z ciekawymi ludźmi
 • obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Wszystkie prowadzone działania edukacyjne, kulturalne, informacyjne, mają na celu pokazać bibliotekę jako miejsce przyjazne, gdzie nie tylko można wypożyczyć książkę, ale poprosić o pomoc, zdobyć wiedzę oraz miło i ciekawie spędzić czas. W Oddziale dla Dzieci najważniejsze jest rozbudzanie świadomości czytelniczych dziecka poprzez zabawę.
Tylko dzięki staraniom kazimierskich bibliotekarzy czytelnicy mieli okazję spotkać Alinę i Czesława Centkiewiczów, Ewę Nowacką, Zbigniewa Święcha czy Marię Kuncewiczową. Należy podkreślić, że bibliotekę odwiedzają czytelnicy, którzy już od trzech pokoleń wypożyczają książki właśnie w tej placówce. Biblioteka od lat jest też miejscem wystaw fotografii (pokazywano tu zdjęcia: o. Bonifacego Kotysa, Jerzego Kuny, Krystyny Szymańskiej czy Marcina Pisuli) oraz malarstwa ( prezentowali tu swoje prace: Piotr Sujka, Katarzyna Małek, Ewa Gierasimiuk, czy Jakub Podlodowski).

W 2010 roku rozpoczął się projekt komputeryzacji naszej biblioteki w ramach projektu „ Stworzenie systemu informatycznego łączącego biblioteki publiczne z terenu powiatu puławskiego” w ramach RPO WL/4.1/2009 – Społeczeństwo informacyjne. 0d 2012 r. papierowa procedura przekształciła się w elektroniczną. Teraz wszystkie usługi biblioteczne wykonywanie są tylko przy użyciu komputera. Szybko i sprawnie, a przy tym nowocześnie. Na stronie internetowej (www.bib.pulawy.powiat.pl) dostępny jest także katalog on-line z aktualnym księgozbiorem naszej biblioteki.

ORANGE dla bibliotek. 

Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki - Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym w tym roku ponownie zgłosiła chęć udziału w programie „Orange dla bibliotek” organizowanym przez Fundację Orange.
Głównym celem programu jest zapewnienie darmowego dostępu do Internetu użytkownikom gminnych bibliotek publicznych oraz popularyzacja bezpiecznego i mądrego korzystania z nowych technologii.
Dzięki bezpłatnemu dostępowi do Internetu biblioteka ma szansę zwiększyć swoją atrakcyjność i poszerzyć ofertę kulturalno-oświatową dla wszystkich swoich czytelników bez względu na przedział wiekowy. Program „Orange dla bibliotek” sprawia, że biblioteka przeistacza się w nowoczesne i wielofunkcyjne centrum informacji.
Kazimierska biblioteka otrzymała dotację finansową (darowiznę celową) w kwocie 3 107,35 zł. Dotacja ta zostanie przeznaczona na realizacje zadań edukacyjnych oraz popularyzację wykorzystania Internetu przez pracowników i użytkowników naszej Biblioteki. Dzięki tej dotacji biblioteka może zapewnić dostęp do szerokopasmowych łączy internetowych w placówce głównej i Filii w Bochotnicy. Kwota ta pokryje również zakup materiałów oraz umożliwi prowadzenie projektów o charakterze edukacyjnym do 31.12.2013 r.
Dzięki dotacji Fundacji Orange wszyscy użytkownicy kazimierskiej biblioteki i jej fili mogą bezpłatnie korzystać z Internetu. 

 

Biblioteka bierze udział w programie „Orange dla bibliotek”

Kalendarium
maj 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
26272829301
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
Atrakcje Kazimierza Dolnego weekend w Kazimierzu Kazimierz Dolny kazimierska fara Wynajem sal Marka Kazimierz Dolny Plan Pobytu rynek w Kazimierzu Kultura Turystyka Kazimierza Dolnego Festiwale Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki Dwa Brzegi zabytki Kazimierza Dolnego festiwale w Kazimierzu CIT KOKPiT
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design