KOKPIT
Menu - Kultura

Aktualności

Kultura

Aktualności

Calek Perechodnik "Spowiedź"

18 lipca 2019

 

Zapraszamy 27 lipca 2019 r. o godz. 16.00 do Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki na „Sobotę Literacką”. Na spotkaniu omawiana będzie książka Spowiedź Calka Perechodnika. Dyskusję poprowadzi profesor Zofia Mitosek.

Spowiedź to oryginalna, pełna wersja świadectwa Calka Perechodnika — mieszkańca Otwocka, policjanta żydowskiego w tamtejszym getcie, kronikarza Zagłady. Tekst pełen jest goryczy, ale i bardzo wnikliwych obserwacji. Zawiera oskarżenie narodu niemieckiego za jego konkretne cechy, ale jednocześnie obarcza też winą za zaistniały stan narody polski i żydowski. Gniew Perechodnika nie omija nawet jego samego. Autor tego tragicznego zapisu wini siebie za tchórzostwo, naiwność, brak trzeźwej oceny sytuacji. Bierze w związku z tym na siebie dużą część odpowiedzialności za śmierć swojej ukochanej żony i dwuletniej córeczki. Z dużą starannością kreśli postacie znanych mu ludzi – Polaków i Żydów. Bezwzględnie obnaża ich słabości i wady, które doprowadziły w końcu do społecznego przyzwolenia na zaistnienie tak niewyobrażalnie nieludzkich sytuacji. Spowiedź została spisana w roku 1943, a jej autor nie doczekał wyzwolenia. Zmarł pod koniec 1944 roku prawdopodobnie na tyfus bądź z rąk szabrowników. Zapis stał się tekstem kanonicznym, cytowanym niemal we wszystkich poważniejszych opracowaniach na temat Holokaustu.

żródło opisu: https://ksiegarnia.karta.org.pl/produkt/spowiedz/

Kalendarium
czerwiec 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
311
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
festiwale w Kazimierzu Plan Pobytu Festiwale CIT kazimierska fara KOKPiT rynek w Kazimierzu Marka Kazimierz Dolny weekend w Kazimierzu Kultura Dwa Brzegi Turystyka Kazimierza Dolnego Wynajem sal Atrakcje Kazimierza Dolnego Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki zabytki Kazimierza Dolnego Kazimierz Dolny
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design