KOKPIT
Menu - Współpraca

Sylwetki

Współpraca

Sylwetki

Małgorzata Urban jest jedną z inicjatorek założenia w Kazimierzu Klubu Twórców Ludowych. W Klubie od 9 lat- od 4 lat jest Prezesem Klubu Twórców Ludowych i Rękodzieła.

Od 9 lat wykorzystując technikę decoupage zdobi przedmioty codziennego użytku, wykonując różne drobiazgi miłe dla oka- szczególnie lubi tworzyć biżuterię.

Wanda Bartoś jest członkiem Klubu Twórców Ludowych w Kazimierzu Dolnym od początku jego istnienia, czyli od 2005. Dziedziną sztuki jaką się zajmuje jest koronka szydełkowa oraz pisanka - drapanka. Dużym zainteresowaniem cieszą jej obrusy i serwetki oraz zdobione przez nią jaja kurze i gęsie.

Kazimierz Kozak- rzeźbiaż. Jego przygoda ze sztuką ludową rozpoczęła się w latach 90- tych. Rzeźbienie było dla twórcy odskocznią od codzienności, a z czasem przerodziło się w życiową pasję. Motywy prac zklęte w drewnie nawiązują zarówno do tematyki sakralnej jak i świeckiej.

Joanna Nowakowska-jej domeną jest wycinanka ludowa i wikliniarstwo. Pani Joasia tak opowiada o swoich początkach i inspiracjach:"Odkąd pamiętam wycinanki zdobiły nasz dom. Mama malowała, szyła i wycinała na potrzeby domu i jego ozdobienia. Interesowały ją stroje ludowe i renesansowe, kultura ludowa, wycinała również widoki".
 

Naukę haftowania rozpoczęłam już w dzieciństwie. Początkowo uczyła mnie mama, podglądałam też inne hafciarki przy pracy. Od roku 1973 powstały pierwsze prace- na początku były to nieduże serwetki, bieżniki, aż zaczęły się pojawiać obrusy wykonywane różną techniką i różnymi ściegami. Obecnie mija już 40 lat od pierwszych prac, które znajdują się w wielu państwach świata na wielu kontynentach.
 

Pan Michał Wrótniak, jest członkiem Klubu Twórców Ludowych w Kazimierzu Dolnym od początku jego istnienia, czyli od 2005. Dziedziną sztuki jaką się zajmuje jest rzeźba w drewnie. Spod dłuta Pana Michała „wyfruwają” wspaniałe kolorowe ptaszki, które są niezwykle starannie dopracowane, kolorystyka odpowiada tej naturalne. Ponadto Pan Michał wykonuje piękne kapliczki, krucyfiksy i wiele innych przedmiotów. Jego warsztat cechuje precyzja i dbałość o detal. Wyroby Pana Michała są chętnie nabywane przez turystów z kraju jak również z zagranicy. Stanowią produkt związany z naszym regionem i w pełni zasługują na wyróżnienie i są godne polecenia.

Roman Wolny jest członkiem Klubu Twórców Ludowych w Kazimierzu Dolnym od początku jego istnienia. Dziedziną jaką uprawia jest zdobnictwo z wosku pszczelego. Pan Roman wyrabia tradycyjne świece, lane z wosku paschały oraz okolicznościowe figurki zwierząt, aniołków, ozdoby choinkowe. Wosk do wyrobów Pan Wolny uzyskuje ze swojej pasieki. Wyroby Pana Romana cieszą się dużym uznaniem kupujących. Są wykonane z dbałością o detal. Zwłaszcza świece nawiązują do tradycyjnej sztuki ludowej.

Pani Katarzyna Piłat, jest członkiem – założycielem Klubu Twórców Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Dziedziną sztuki jaką się zajmuje jest haft snutkowy – coraz rzadziej uprawiany. Na naszym terenie jest jedyną osobą, która wykonuje tego typu wyroby. Koronka snutkowa była dawniej częściej stosowana ale wymaga większej precyzji niż pozostałe typy koronek. Pani Katarzyna Piłat jest aktywnym członkiem Klubu, wykonuje również ozdoby szydełkowe, jednak koronka snutkowa zajmie główne miejsce wśród wyrobów Pani Katarzyny i w pełni zasługuje na polecenie..

Pani Joanna Knap-Pawłowska jest od dwóch lat członkiem Klubu Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego, działającego przy Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki. Pasjonuje się filcowaniem i wykonywaniem wyrobów z filcu. W Polsce filc obecny był już od IX wieku. Odegrał znaczącą rolę w życiu mieszkańców wsi i miast. Najważniejszym wyrobem filcowym były nakrycia głowy oraz buty, skarpety, okrycia i koce.
Pani Joanna czerpie inspiracje z tradycji i folkloru, łączy je w swoich wyrobach z nowoczesnością. Wykorzystując tradycyjny materiał- wełnę czesankową- i metody, tworzy piękne wyroby biżuteryjne, malownicze tkaniny, chusty, szale, obrazy. Wiele osób jest zainteresowanych techniką tworzenia z filcu. Ujawnia się to zwłaszcza podczas warsztatów, które Pani Joanna prowadzi w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Na nowo odkryte i „przywrócona do łask”: materiał i technika, w połączeniu z artystycznym zmysłem dają w efekcie piękne, twórcze wyroby.
 

Pani Danuta Rodzik, jest członkiem – założycielem Klubu Twórców Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Dziedziną sztuki jaką się zajmuje są robótki ręczne oraz wyroby dekoracyjne z papieru. Pani Danuta Rodzik jest aktywnym członkiem Klubu, uczestniczy w kiermaszach, wystawach, warsztatach. Wyroby Pani Danuty są estetyczne, precyzyjnie wykonane. Wyroby szydełkowe, to zarówno nawiązujące do tradycyjnych chusty, i nakrycia głowy, jak i elementy zdobnicze: kurki, baranki czy bałwanki.

Pan Piotr Bednarczyk jest członkiem Klubu Twórców Ludowych i Rękodzieła w Kazimierzu Dolnym od 5 lat. Zajmuje sięmalarstwem na porcelanie. Z Kazimierzem związany jest poprzez rodzinę - na stałe zamieszkuje w Nałęczowie.
Pan Bednarczyk jest stałym uczestnikiem Warsztatów prowadzonych na kazimierskim Rynku. Swoje prace prezentuje również na dorocznych wystawach i kiermaszach świątecznych organizowanych w Kazimierskim Ośrodku Kultury
 

04 grudnia 2015

Zapraszamy do obejrzenia kilku filmów z cyklu "Moje Pasje - Ginące Zawody", z udziałem członków kazimerskiego Klubu Twórców Ludowych.
Linki do filmów poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=R3xfc-uV-Ak
https://www.youtube.com/watch?v=HfuNuMlL-Bg
https://www.youtube.com/watch?v=7QA-OiJrvY8
 

Kalendarium
lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
29301
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
rynek w Kazimierzu Plan Pobytu Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki CIT Wynajem sal Marka Kazimierz Dolny Dwa Brzegi Atrakcje Kazimierza Dolnego Turystyka Kazimierza Dolnego weekend w Kazimierzu Kultura zabytki Kazimierza Dolnego festiwale w Kazimierzu Kazimierz Dolny kazimierska fara KOKPiT Festiwale
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design