Wiadomość ogłaszamy 8 marca nie bez przyczyny. Po podsumowaniu czytelnictwa w całym ubiegłym roku okazało się, że kobiety czytają najwięcej. Miło jest nam poinformować, że Panie: Maria Kotowska, Jadwiga Baranowska, Barbara Goliszek , Danuta Grabczak, Julia Kuśmirek przeczytały łącznie 1046 książek. Każda z nich nie mniej niż 200.
Pokaz filmu „Papusza” i spotkanie z Joanną Kos-Krauze, akcja „Zostań królową na kazimierskim zamku”, plener fotograficzny „W poszukiwaniu Wiosny”, oprowadzania kuratorskie w Domu Kuncewiczów i Muzeum Złotnictwa oraz wystawy tematyczne – czekają na Państwa w Kazimierzu Dolnym w najbliższy weekend.
Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym i Muzeum Nadwiślańskie są organizatorami tegorocznej akcji pt. „Kazimierz Kobietom” z okazji zbliżającego się święta wszystkich Pań.
Do wydarzenia dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, właściciele galerii, lokali gastronomicznych i sklepików, którzy na hasło „KAZIMIERZ KOBIETOM” oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
Tegoroczna wystawa Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Rękodzielników Artystycznych z Kazimierza Dolnego z powodu panujących obostrzeń została przeniesiona do sieci.
Zapraszamy na naszą stronę Facebook, gdzie zamieszczamy zdjęcia prezentowanych prac oraz tegoroczny bonus - wywiady z naszymi Twórcami.
Link do strony: https://www.facebook.com/kokpitkazimierz
Kazimierska biblioteka z okazji Walentynek zorganizowała Walentynkowy Konkurs Książkowy na fanpage'u biblioteki. Zaprosiliśmy do zabawy zarówno dzieci jak i dorosłych: Podziel się z nami kto skradł Twoje książkowe serduszko? Czekamy tylko na szczere wyznania. Liczba uczestników konkursu i zaangażowanie, szczególnie wśród dzieci bardzo mile nas zaskoczyło. Wszystkim dziękujemy za podzielenie się z nami swoją miłością do książek.
W związku z wyborem nowego Dyrektora KOKPiT, zamieszczamy w załącznikach "Koncepcję funkcjonowania Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki na lata 2021-2024" opracowaną przez Józefa Maksymiliana Skrzeczkowskiego, a także Umowę w sprawie określenia warunków finansowo-organizacyjnych działalności instytucji oraz programu jej działania.
W czasie narodowej kwarantanny zaproponowaliśmy dzieciom (i nie tylko) zdalną rozrywkę online. Na fanpage'u biblioteki codziennie przez pierwszy tydzień ferii zimowych ukazywały się różnego typu propozycje do twórczej zabawy w domu. Wszystkie aktywności przedstawione młodym czytelnikom służyły kształtowaniu kreatywnego myślenia, pobudzaniu wyobraźni, rozwijaniu zdolności manualnych.
Mamy dobrą wiadomość na początek roku! Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym otrzymała darmowe kody do platformy Legimi. Chętnych prosimy o kontakt (telefoniczny 81 88 10 305 lub e-mailowy bliotekakazimierz@poczta.onet.pl). Ilość kodów ograniczona!
Informujemy, że zakończony został konkurs na dyrektora Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki. Więcej informacji znajduje się w załączniku.
Kazimierska biblioteka przyłączyła się do projektu zorganizowanego przez Fundację Arka im. Józefa Wilkonia. Jego przesłaniem jest zainteresowanie sztuką i literaturą dzieci w wieku szkolnym. Młodzi czytelnicy mogą bezpłatnie pobrać i czytać publikację pt. „Ada i jej cztery przygody” autorstwa Jana Kerdena z ilustracjami związanego z Kazimierzem Dolnym Piotra Fąfrowicza.
Instruktorzy Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki przystąpili do projektu Fundacji VCC pt. „Cyfrowe GOK-i w podregionie puławskim”, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W ramach projektu Fundacja VCC doposażyła KOKPiT w 4 laptopy.
Poniżej zamieszczamy dokumenty do pobrania dla kandydatów na stanowisko dyrektora Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki.
Burmistrz Kazimierza Dolnego informuje o przedłużeniu terminu składania ofert w ogłoszonym w dniu 20 października 2020 r. konkursie na kandydata na stanowisko Dyrektora Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki w Kazimierzu Dolnym. Osoby zainteresowane mogą składać swoje aplikacje do dnia 4 grudnia 2020 r., zaś zakończenie procedury postępowania konkursowego nastąpi do dnia 25 stycznia 2021 roku.
https://umkazimierzdolny.bip.lubelskie.pl/index.php?id=114&p1=szczegoly&p2=1563791
Z przyjemnością informujemy, że w 2020 roku jury w składzie: Katarzyna Adamowska - Kane, Bożena Ponikowska, Justyna Prajsnar, Anna Soria, Ewa Wolna pierwszą nagrodę w 5 edycji "Kazimierskiego Konkursu Jednego Wiersza" przyznało panu Józefowi Kołodziejczykowi za wiersz „Wczesna jesień”. Dodatkowo jury wyróżniło panią Elizę Szachowicz za wiersz „CV” i panią Weronikę Biniędę za wiersz „***Rozebrali nas na czynniki…”
Z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości kazimierska biblioteka przygotowała wystawę "Tak powstawała Niepodległa" poświęconą procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej. Ekspozycja powstała z inicjatywy Biura Programu „Niepodległa”. Z powodu zamknięcia biblioteki dla Czytelników wystawa została zaprezentowana na oknie biblioteki.
Informujemy, że z dniem 9 listopada zawieszamy bezpośrednią obsługę interesantów w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.
Prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy w godzinach pracy Ośrodka: od poniedziałku do piątku godzinach 8.00 - 16.00.
Nr telefonu: 81 881 00 40; e-mail: kokpit@kokpit.com.pl
O zmianach będziemy Państwa informować na bieżąco.
Wszystkie niezbędne informacje i dokumenty znajdują się w załącznikach.
8 października 2020 roku kazimierska biblioteka dla dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy zorganizowała dwa wydarzenia:
1. uczniowie klas młodszych z GZS w Kazimierzu Dolnym wzięli udział w interaktywnym spektaklu profilaktycznym pt.”Jaś i Małgosia”
2. młodzież z klas VIIa i VIIb ze Szkoły Podstawowej w Bochotnicy uczestniczyła w profilaktycznych warsztatach aktorsko – ruchowych pt. „Emocje – co mówią do mnie, o mnie i jak się z nimi zaprzyjaźnić”.
W związku z potwierdzonym dodatnim testem na obecność koronawirusa u jednego z pracowników KOKPiT zawieszamy zajęcia i bezpośrednią obsługę interesantów. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki będzie zamknięty do odwołania. O dalszych zmianach będziemy informować na bieżąco.
Kontakt z Ośrodkiem Kultury możliwy jest telefonicznie (81 8810 040) lub e-mailowo ( kokpit@kokpit.com.pl ).
Za utrudnienia przepraszamy.
Ogólnopolska kampania społeczna Instytutu Książki "Mała książka – wielki człowiek" do której, po raz kolejny przyłączyła się kazimierska biblioteka oficjalnie rozpoczęła się 1 września 2020 roku. Jej celem jest zachęcenie rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Tym razem do udziału w projekcie zapraszamy dzieci przedszkolne z roczników 2014-2017.
Bilety są dostępne do kupienia (od 28 października) w Centrum Informacji Turystycznej
w Kazimierzu Dolnym (ul. Rynek 15). Zapraszamy!
Zapraszamy na wystawę fotografii Karoliny Jonderko pt. „If I lay here”. Wernisaż odbędzie się 26 września o godz. 12:00, na dziedzińcu kazimierskiego Zamku. Każdy gość na wernisażu otrzyma oryginalne zdjęcie autorki z autografem!
Po otwarciu wystawy, w KOKPiT (ul. Lubelska 12), w godz. 13:00-14:15 odbędzie się spotkanie z autorką. W związku z wymogami bezpieczeństwa, obowiązuje limit uczestników oraz zapisy na wydarzenie. Wcześniejsze zgłoszenie (zawierające imię, nazwisko oraz nr tel proszę wysyłać na adres makszkazimierza@tlen.pl).
Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym wraz z Powiatową Biblioteką Publiczną w Puławach zapraszają do udziału w kolejnej edycji konkursu literackiego "Kazimierski Konkurs Jednego Wiersza".
Lekturą podczas dziewiątej odsłony Narodowego Czytania organizowanego z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej była Balladyna Juliusza Słowackiego. Tym razem kazimierska biblioteka przygotowała to wydarzenie w ograniczonej formule - w związku z pandemią koronawirusa. Wraz z bibliotekarzami powiatu puławskiego czytaliśmy online fragmenty dramatu. Zapraszamy do wysłuchania urywków Balladyny Juliusza Słowackiego w naszej interpretacji: https://bit.ly/3bBWC8O
Fundacja im. Zbigniewa Herberta zainicjowała kampanię społeczną "Podaruj wiersz", do której przyłączyła się również kazimierska biblioteka.
"Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów). Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla naszej akcji. Wierzymy, że gest ofiarowania słów poezji jest gestem na wskroś ludzkim, że może być formą życzliwej współobecności, może dać duchowe wsparcie, nieść pociechę, podtrzymywać nadzieję" - czytamy na stronie organizatora.
Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym i jej Filia w Bochotnicy zaprosiły na kolejne już wakacje z książką. Tym razem motywem przewodnim w kazimierskiej bibliotece była publikacja "Banda Michałka na wakacjach" Ewy Karwan - Jastrzębskiej, a w Filii w Bochotnicy książka "A to Polska właśnie" Agnieszki Nożyńskiej - Demaniuk.
Kazimierska Biblioteka zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Rodzinnym z okazji 75. urodzin Pippi Pończoszanki. Biblioteka jako Ambasador konkursu realizuje jego pierwszy etap. Do 21 września 2020 r. do Biblioteki Publicznej w Kazimierzu Dolnym lub Filii w Bochotnicy należy dostarczyć prace konkursowe wraz z formularzem zgłoszeniowym. Prace można również przesłać pocztą na adres: KOKPiT - Biblioteka Publiczna ul. Lubelska 32/34 24-120 Kazimierz Dolny.
Wyróżnione prace wezmą udział w II (ogólnopolskim) etapie konkursu, którego wyniki ogłoszone zostaną 14 listopada 2020 r. na stronie Organizatora. Do wygrania atrakcyjne nagrody!!!
Kazimierska biblioteka prezentuje okolicznościową wystawę "Potęga Symbolu" z okazji obchodzonej w tym roku 610 rocznicy wybuchu Bitwy pod Grunwaldem. Jak wyjaśniają organizatorzy "Potęga Symbolu" to wystawa opowiadająca o historii i legendzie; o najsłynniejszym obrazie Jana Matejki, o losach płótna ściśle związanego z losami ojczyzny.
Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Katarzyny Barton 11 lipca 2020 r. o godz. 12:00.
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego stworzył spoty reklamowe w celu promocji Krainy Lessowych Wąwozów i Województwa Lubelskiego.
W filmie wspaniałe miejsca Lubelszczyzny: Kazimierz Dolny, Męćmierz (Mięćmierz), Janowiec, Puławy, Nałęczów, Zamość. Zapraszamy do oglądania!
https://www.lubelskie.pl/
http://invest.lubelskie.pl/pl
Przed wejściem do obiektu w którym odbywa się koncert, widz jest obowiązany:
1) zapoznać się z OŚWIADCZENIEM O STANIE ZDROWIA I ŚWIADOMOŚCI RYZYKA
3) przy wejściu i wyjściu zdezynfekować ręce
2) realizować obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez niego miejsca oraz podczas poruszania się na terenie tego obiektu
2) zachować 2 m odległości od innego widza
Ostatni film z serii "Zanim zabrzmią organy..." promujący Wirtualny Kazimierski Festiwal Organowy 2020. Kazimierski organista, Pan Janusz Głos, po raz ostatni w naszym filmie powie kilka słów o organach i zaprezentuje ich brzmienie. Zapraszamy!
W szóstej części serii "Zanim zabrzmią organy" Pan Janusz Głos opowie jak dba o 400-letnie kazimierskie organy. Zapraszamy do oglądania!
Piąta część filmu z serii "Zanim zabrzmią organy...". Tym razem Pan Janusz Głos, kazimierski organista, pokazuje nam miechy, piszczałki i ćwierćwałki i tłumaczy w jaki sposób działają. Zapraszamy do oglądania!
Poniżej prezentujmy folder przedstawiający wykonawców i programy wszystkic koncertów Wirtualnego Kazimierskiego Festiwalu Organowego.
Zachęcamy do udziału w koncertach transmitowanych na żywo za pośrednictwem strony:
www.kokpit.com.pl w zakładce FESTIWAL ORGANOWY
Pobierz folder wszystkich koncertów z linków poniżej.
Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym dołączyła do akcji „Biblioteka na to czeka” organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Dzięki temu otrzymaliśmy bezpłatnie pakiet publikacji IPN. Pamiętając, o tym że książka żyje tylko wtedy, kiedy jest czytana zachęcamy do wypożyczania pozyskanych nowości z kazimierskiej biblioteki.
Kazimierska biblioteka po raz kolejny wzięła udział w Ogólnopolskim Świecie Wolnych Książek, którego już 17. edycja odbyła się 16 czerwca. W tym nietypowym czasie, nietypowo obchodziliśmy święto bookcrossingu. W trosce o zdrowie i wspólne bezpieczeństwo działaliśmy wirtualnie. Zadanie polegało na wybraniu swojej ulubionej książki lub jej fragmentu i zrobieniu zdjęcia lub nagraniu filmiku jak się ją czyta. Następnie należało wrzucić go na swój profil Facebook, Instagram z hasztagami #swietowolnychksiazek oraz #bookcrossing.
Szczególnie w tym dniu łączyły nas książki. Dziękujemy za włączenie się do akcji. Z bookcrossingowym pozdrowieniem.
Zapraszamy na wernisaż!
Wystawa malarstwa Tatiany Majewskiej i Zbigniewa Olszewskiego, pt. "Magiczny Realizm"
Sobota, 13.06.2020, godz. 15:00, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki
W związku z wdrażaniem trzeciego etapu znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2 informujemy, że z dniem 8 czerwca 2020 roku wznawiamy zajęcia prowadzone w Ośrodku Kultury.
Mając na uwadze bezpieczeństwo i ochronę zdrowia, a także zminimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem odbiorców oraz pracowników ośrodka kultury, przedstawiamy rekomendacje w zakresie bezpiecznych warunków przywracania zajęć i funkcjonowania podczas nich.
Naturalny wąwóz, do którego prowadzi droga za starą chatą Niezabitowskich. Dawniej służył jako pastwisko i nazywany był wygonem.
Obecną nazwę wąwóz zawdzięcza prof. Tadeuszowi Pruszkowskiemu, który w latach 30 XX w. w sąsiedztwie wąwozu zlecił budowę swojej willi. W 1938 r. powstał w tym miejscu cykl 7 obrazów autorstwa malarzy z Bractwo św. Łukasza, ukazujących najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Dzieła namalowano na zamówienie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP na światową wystawę w Nowym Jorku.
Do Wąwozu Norowy Dół możemy wejść od ulicy Puławskiej przy Spichlerzu Bliźniaczym i wyjść z niego na ulicy Góry przy wieży przekaźnikowej. Przez wąwóz przebiega czerwona ścieżka dydaktyczna.
Wąwóz Kamienny Dół, znajdziemy w nim stary kamieniołom gdzie wydobywana była kazimierska biała opoka. Kamień ten wykorzystywany był do budowy kamiennic i willi na terenie miasteczka i okolic. Na ścianie nieczynnego kamieniołomu widać granice geologiczną między erą mezozoiczną a kenozoiczną.
Wydarzenie "Cała Polska Czyta Dzieciom o zwierzętach", do którego włączyła się również kazimierska biblioteka, ze względu na czas pandemii zorganizowane zostanie w przestrzeni wirtualnej. Poprzez udział w akcji chcemy zachęcić osoby dorosłe do regularnego czytania dzieciom. Z kolei sam temat przewodni tegorocznego Tygodnia Czytania sprzyjać może budowaniu świadomości proekologicznej i wrażliwości na potrzeby zwierząt wśród najmłodszych. Zgodnie z zaleceniami organizatorów wydarzenia każdy dzień poświęcony będzie innemu zwierzęciu lub w naszym przypadku grupie zwierząt.
"Szanowni Państwo – Drodzy Melomani, 400 lat temu w Kazimierskiej Farze zabrzmiał po raz pierwszy instrument, którego jakością muzycznych dźwięków zachwycamy się i dziś, z należnym szacunkiem dla tradycji i historii, że oto słuchamy najstarszych polskich organów, zachowujących pełną sprawność koncertową. Polskich, bo zbudowanych tutaj – w Kazimierzu nad Wisłą" [Jan Popis]
Mamy to!!! Jak to miło zbierać efekty pracy.
Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego „Kultura w sieci” finansowanego ze środków MKIDN.
Do programu zgłoszono łącznie 5 948 wniosków.
Wyłoniono 1 182 zwycięskie projekty. Jesteśmy!
Kazimierski Festiwal Organowy w roku 2020 będzie dostępny również w sieci jako WIRTUALNY KAZIMIERSKI FESTIWAL ORGANOWY. Tym sposobem prawie pięćdziesięcioletnia tradycja organowych koncertów zostaje nie tylko utrzymana, ale przeniesiona również do rzeczywistości wirtualnej.
Wyniki naboru do programu dotacyjnego: kliknij tutaj
Dzisiaj obchodzimy Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek. Z tej okazji mamy dla Was dobrą wiadomość. Z radością informujemy, że 11 maja (poniedziałek) otwieramy z zachowaniem wszystkich norm sanitarnych naszą bibliotekę dla czytelników.
XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Zasmakuj w Bibliotece” tym razem ze względu na pandemię koronawirusa obchodzić będziemy online. Podążając za tegorocznym hasłem będziemy smakować, wąchać, delektować się i poruszać literackie zmysły. W ramach obchodów na profilu FB kazimierskiej biblioteki codziennie zamieszczać będziemy odnośniki do ciekawych spotkań, wydarzeń, ebooków, audiobooków, podcastów i innych materiałów literackich dostępnych online. Oprócz tego zaplanowaliśmy szereg działań, które można będzie obserwować i brać w nich udział poprzez nasz profil. Nasze działania kierować będziemy zarówno do dorosłych jaki i najmłodszych czytelników. Razem przetrwamy trudny czas! Zapraszamy do wspólnego świętowania.
Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki wraz z Urzędem Miasta w Kazimierzu Dolnym zainicjował akcję wspierającą, jednoczącą i integrującą kazimierskich przedsiębiorców, artystów i społeczników. Naszym wspólnym celem jest promocja miasta w tak trudnym czasie epidemiologicznego reżimu. Wspólnie zachęcamy turystów do odwiedzania Kazimierza, pokazujemy jego otwartość i gościnność.
Prosimy o nakręcenie i przesłania krótkiego, kilkusekundowego filmu zachęcającego turystów do odwiedzenia Kazimierza i jednocześnie promującego Państwa firmę. W filmie musi pojawić się hasło promocyjne: „Kazimierz na Ciebie czeka!-nazwa firmy”.
Film będzie udostępniany w mediach społecznościowych wraz z oznaczeniami firm i instytucji, które wzięły udział w projekcie. Film należy przesłać na adres: kokpit@kokpit.com.pl
Zobacz flmy:
Szanowni Czytelnicy,
informujemy, że jesteśmy w trakcie przygotowań biblioteki do bezpiecznego funkcjonowania w czasie epidemii. Rząd uchylił zakaz działania Bibliotek zaznaczając, że: „instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.”
O dacie ponownego otwarcia Biblioteki oraz nowych zasadach korzystania z naszego księgozbioru poinformujemy po 4 maja.
Moc książek możemy wykorzystać do walki z izolacją. Książka otwiera zamknięty w domach świat. Pozwala odbyć podróż poza cztery ściany lokum. Wiedzą o tym wszyscy zakochani i rozczytani w książkach. Niewątpliwie należą do nich wszyscy prowadzący vlogi/blogi/kanały o szeroko pojętej literaturze. Z reguły zawierają one recenzje, wywiady, felietony czy też posty tematyczne. Vlogi/blogi/ kanały/programy o książkach to miejsca w internecie, w których o literaturze dowiemy się najwięcej. Vlogerzy, blogerzy i youtuberzy książkowi od dawna kreują trendy wśród czytelników.
W dobie kwarantanny zostaliśmy zmuszeni do przeniesienia wszelką aktywność literacko - kulturalną do internetu. Zachęcamy do śledzenia licznych inicjatyw pro czytelniczych. Zostając w domu wcale nie musimy rezygnować z obcowania z kulturą czy ciekawą literaturą. Tym razem przedstawiamy garść inspiracji i rekomendacji literackich do poczytania, posłuchania i pooglądania.
W tym roku z powodu epidemii Światowy Dzień Książki i Praw Autorski obchodzić będziemy online. To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Poprzez cykl artykułów pod tytułem "Literacki telegram" chcemy upamiętnić ten dzień i być blisko naszych czytelników. Mamy nadzieję, że w ten sposób przyczynimy się do ograniczenia narastającego wśród nas poczucia osamotnienia i izolacji. Poprzez czytanie, dzięki wyobraźni, możemy przenieść się w inne światy, przeżyć niesamowite przygody, możemy zbliżyć się do innych pomimo dystansu. Zaplanowana seria artykułów ma przypomnieć nam potęgę książek i zachęcić do czytania w jak największym stopniu.
Pandemia koronawirusa może wzbudza strach i panikę zarówno wśród dorosłych jaki i dzieci. Sytuacja jest trudna i zmienia się bardzo dynamicznie. Z dnia na dzień pojawiają się nowe doniesienia na temat rozprzestrzeniania się wirusa. Jak rozmawiać o tym z dzieckiem? Przedstawiamy kilka propozycji darmowych książek do pobrania o koronawirusie:
Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki ogłasza konkurs plastyczny w technice kolażu dla dzieci i młodzieży klas „0”- VIII z gminy Kazimierz Dolny.
Hasło przewodnie to : WIELKA MAŁA PRZESTRZEŃ.
Oswajamy nową rzeczywistość i twórczo ją przetwarzamy.
Spróbujcie na znane, bliskie otoczenie spojrzeć inaczej. Przyjrzyjcie się mu z bardzo, bardzo bliska albo z dużego oddalenia. Dotknijcie. Jaki coś ma kształt, jakie jest w dotyku, w barwie, fakturze. Rozejrzyjcie się. Kto powiedział, że można malować tylko farbami, kredkami? A pasta do butów, zębów, mydło, kasze, stare gazety, folia, ścinki, odpadki – wokół jest tyle materiałów z których można tworzyć. Spróbujcie stworzyć kolaż z tego, co Wam wpadnie w ręce. Poszukujcie, bawcie się.
Nagrody czekają!
Poprawnie opisane zdjęcia prac należy dostarczać drogą mailową na adres kokpit@kokpit.com.pl do dnia 8 maja 2020 roku.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 16 maja 2020 roku.
Prace będzie oceniac jury w skałdzie:
Michał Smółka - Jeden z założycieli Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, uprawia malarstwo sztalugowe, pastelowe i akwarelowe.
Tomasz Sikora - Fotograf, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 84 wydawnictw autorskich.
Bartłomiej Pniewski – Projektant, prowadzi Galerię Klimaty i dom pracy twórczej, prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kazimierza
Magdalena Mazur - Instruktor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki
Nie tylko Dzień Kobiet, ale cała wiosna!
Z tej okazji w soboty 7 i 14 marca odbędą się w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki wiosenne spotkania i warsztaty. Prace powstałe na warsztatach stają się własnością ich twórcy
(taki prezent od KOKPiT :)
W rozwinięciu szczegółowe informacje.
Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki
ogłasza nabór na stanowisko:
INSTRUKTOR ANIMATOR KULTURY
Zapraszamy na ferie zimowe do biblioteki. Tym razem towarzyszyć nam będzie wspaniały pies Ferdynand.
Informujemy, iż zgodnie z ustawą z dnia 19 czerwca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, realizując wytyczne dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (KOKPiT) zawiesza wszystkie wydarzenia plenerowe i masowe. W razie wątpliwości dotyczących konkretnych wydarzeń, prosimy o kontakt z KOKPiT, nr tel. 81 8810040.
3 grudnia 2019 roku na zaproszenie biblioteki Teatr w Ruchu przygotował dla dzieci z Gminy Kazimierz Dolny wyjątkowy spektakl interaktywny pod tytułem "Mikołajki - Zapominajki" oraz dla młodzieży warsztaty aktorsko - ruchowe "Magiczny Świat Teatru".
Weronika Romańska jest młodą przedstawicielką literackiego skrzydła kolonii artystycznej w Kazimierzu Dolnym. Jako poetka – jedyna naprawdę kazimierska, przez całe życie związana z miastem, nawiązuje do jego bogatej tradycji, zawsze tworzonej przez malarzy i literatów. Romańska wyróżnia się spośród najmłodszych artystów umiejętnością "nazywania nienazwanego", tworząc przejmujące teksty, które opisują dramatyczne doświadczenia.
W sobotę, 14 grudnia 2019 roku w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki przy ulicy Lubelskiej 12 odbędzie się premiera tomu jej poezji pt. Dziwczynienie. Początek spotkania zaplanowano na godz. 15:00.
Wiersze poetki przeczyta Ewa Wolna. Spotkanie poprowadzi Wanda Michalak.
Serdecznie zapraszamy dzieci w każdym wieku wraz z opiekunami na wyjątkowe, bezpłatne wydarzenie pt.: „Pastelkowe opowieści”. Zadanie będzie realizowane na terenie 12 bibliotek publicznych zlokalizowanych w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców. Miło jest nam poinformować, że zarówno Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym jak i jej Filia w Bochotnicy znalazły się wśród tych wybranych dwunastu bibliotek z całej Polski.
“Pastelkowe opowieści” to projekt Fundacji – ależ Gustawie, którego głównym celem jest poprawa dostępu do książek oraz wzmocnienie kulturotwórczej roli bibliotek.
Z przyjemnością informujemy, że „Kazimierski Konkurs Jednego Wiersza” edycja 2019 został rozstrzygnięty. Jury w składzie: Katarzyna Adamowska - Kane, Bożena Ponikowska, Justyna Prajsnar, Anna Soria, Ewa Wolna przyznało pierwszą nagrodę dla pana Józefa Kołodziejczyka za wiersz „Jedziemy do Kazimierza - piosenka” oraz dwa wyróżnienia dla pani Justyny Popiołek-Osińskiej za wiersz „Matka” i pani Joanny Janisz za wiersz „Mój krzyk jesienny”.
Nagrody dla zwycięzców ufundowała Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach.
Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił w konkursie. Życzymy dalszych literackich sukcesów i czekamy na przyszłoroczną edycję konkursu.
Kazimierskie Zaduszki Artystyczne 2019
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą
i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
czy pierwsza jest ostatnia czy ostatnia pierwsza.
Ks. Jan Twardowski
Niedziela 17.11.2019
Kazimierz Dolny Kościół Farny
17.00 Otwarcie wystawy
17.30. Różaniec wypominkowy
18.00 Msza św.
19.00 Koncert Zaduszkowy. Archidiecezjalny Chór chłopięco-męski PUERI CANTORES LUBLINENSES dyrygent - Ks.Attila Adam Honti W programie: liturgiczna muzyka chóralna
Zapraszamy wszystkich do wspólnego śpiewania.
24 października 2019 r. o godz. 10.00 w auli Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym odbył się już XIX Przegląd Teatrzyków Szkolnych. Tym razem Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym na motyw przewodni spektakli wybrała "Literaturę polską okresu II wojny światowej".
Zapraszamy na 13 Kazimierski Jarmark Świąteczny, który tym razem odbędzie się 7 i 8 grudnia. Jak co roku Jarmark Świąteczny połączony jest z Kiermaszem Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu”, podczas którego będzie można spróbować tradycyjnych potraw regionalnych, świątecznych, produktów ekologicznych itp. Wydarzenie to jest już tradycją i na stałe zagościło w kalendarzu naszych imprez zimowych.
Gala 19. Powiatowego Dnia Kultury odbędzie się 25 października 2019 r. o godz. 16.00 w Sali Pompejańskiej Starostwa Powiatowego w Puławach. W programie uroczystości przewidujemy: wręczenie Dorocznych nagród Starosty Puławskiego w dziedzinie kultury, występy lokalnych zespołów, rozstrzygnięcie powiatowego konkursu wydawnictw, recital Anety Todorczuk z zespołem.
Serdecznie zapraszamy!
Mieszkańców Kazimierza, restauratorów, stowarzyszenia, szkoły, przedszkola i wszystkie osoby zainteresowane współtworzeniem i sprawami organizacyjnymi związanymi z 13. Kazimierskim Jarmarkiem Świątecznym - zapraszamy do Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki.
W środę, 16 października o godz.17.00, będziemy rozmawiać min.:
- o wyborze terminu Jarmarku
- programie
- sprawach finansowych
- wystawcach
Z chęcią wysłuchamy wszystkich propozycji, pomysłów, sugestii.
Zapraszamy 2 października 2019 r. o godz. 11.00 do KOKPiT- Biblioteki Publicznej w Kazimierzu Dolnym (ul. Lubelska 32/34) na Biesiadę Literacką „Miłość jest wszystkim”. Swoje utwory będą prezentować poeci, którzy przyjechali z różnych stron Polski aby uczestniczyć w Kazimierzu Dolnym w plenerze literackim zorganizowanym przez Stowarzyszenie Autorów Polskich – oddział w Kołobrzegu.
Twórcy z Kazimierza Dolnego zakończyli warsztaty!
W miniony piątek, 13 września, w izbie tradycji Siedlisko Małgorzaty w Cholewiance koło Kazimierza Dolnego odbyło się uroczyste zakończenie warsztatów rękodzielniczych. W spotkaniu wzięli udział uczestnicy zajęć, przedstawiciele Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego w Kazimierzu Dolnym oraz burmistrz Kazimierza Dolnego.
Można było zobaczyć m.in. wystawę prac wykonanych przez uczestników warsztatów.
Zajęcia były finansowane z inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 w ramach projektu grantowego realizowanego przez Lokalną Grupę Działania „Zielony Pierścień”. Wzięło w nich udział 40 osób, które uczyły się tworzenia palm tradycyjnych i współczesnych, pisanki batikowej, pisanek i tradycyjnych pająków.
Po raz kolejny kazimierska biblioteka dołączyła do ogólnopolskiej kampanii Instytutu Książki pt. „Mała książka – wielki człowiek”. Każdy czytelnik w wieku przedszkolnym (3-6 lat), który przyjdzie do biblioteki otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika.
Kazimierki Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczyna kolejny rok akademicki. Osoby chętne do zapisywania się w szeregi studentów zapraszamy do Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki w dniach:
17 września (wtorek) 2019 r. w godzinach 11.00-13.00
19 września (czwartek) 2019 r. w godzinach 15.00-17.00
Oferta Stowarzyszenia:
- wykłady specjalistów z różnych dziedzin, zajęcia seminaryjne
- lektoraty języków obcych
- zajęcia z zakresu kultury fizycznej- joga, nordic walking
- wycieczki, wyjazdy do teatru, kina
- spotkania integracyjne
- możliość działania w grupie wolontariatu
Uta Gnatowska: "W stronę Albrychtówki".
Dlaczego napisałam tę książeczkę?
Odkąd pamiętam, przyjeżdżałam tu, do Kazimierza, z pobliskiego Lublina, najpierw z rodzicami, później ze swoim „chłopakiem”. A po studiach z Warszawy z mężem, z mężem i dziećmi, i w końcu sama…
Albrychtówka i Męćmierz były zawsze celem pieszych wycieczek, a później miejscem malowania „pysznych” motywów.
Nie tak dawno, w perspektywie lat życia, znalazłam się sama w pensjonacie Ministerstwa Sprawiedliwości na Albrychtówce. Z nudów chciałam opisać pierwszy swój spacer sprzed pół wieku. I okazało się że nic nie wiem o historii tego miejsca, o ludziach tu mieszkających teraz i przed wojną. I tak się zaczęło…Materiały zbierałam ponad siedem lat. Jest to właściwie historia upływającego czasu, opisana na kanwie historii kilku mieszkających tu rodzin.
Zapraszam więc do podróży w czasie i w przestrzeni Albrychtówki.
Kazimierski Orodek Kultury, Promocji i Turystyki, 14 września (sobota), godz.12.00.
Tytuł spektaklu: "Zamek"
Spektakl na podstawie powieści Franza Kafki "Zamek".
Kiedy: 7 września 2019 r. godz. 20.00
Gdzie: Dziedziniec zamku w Kazimierzu Dolnym
Bilety: 10 zł - do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej, Kazimierz Dolny, ul. Rynek 15, tel. 81 8810 709 oraz na stronie: www.biletyna.pl.
Miejsca nienumerowane, siedzące.
Spektakl od 16 roku życia.
Kazimierz Dolny po raz kolejny weźmie udział w Narodowym Czytaniu pod patronatem Pary Prezydenckiej. Akcja ta popularyzuje najwybitniejsze dzieła polskiej literatury.
8 września 2019 roku w otoczeniu murów kazimierskiego zamku odbędzie się sceniczne czytanie wybranych fragmentów Nowel polskich. Wystąpią mieszkańcy miasta i gminy Kazimierz Dolny pod kierunkiem Ewy Wolnej oraz uczniowie z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym pod kierunkiem Anny Sorii.
Serdecznie zapraszamy na Dziedziniec Zamku w Kazimierzu Dolnym w godz. 12:00 - 13:00. Wstęp wolny.
„Dożynki to radosne święto polskiej wsi będące ukoronowaniem całorocznej ciężkiej i pełnej poświęceń pracy rolnika” [starosta Danuta Smaga].
Dziękujemy Kazimierskiemu Stowarzyszeniu Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego za piękne reprezentowanie Gminy Kazimierz Dolny w Dożynkach Powiatowych. Gratulujemy zdobywcom nagród: Małgorzacie Cielińskiej- II miejsce w kategorii hafciarstwo Olenie Suvorowej- III miejsce w kategorii sztuka użytkowa Piotrowi Bednarczykowi- II miejsce w kategorii malarstwo.
W części artystycznej dożynek wystąpiła młodzież z zajęć wokalnych i tanecznych prowadzonych w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki:
- Młodzieżowa Grupa Taneczna z KOKPIT w dwóch układach tanecznych- prowadzenie Monika Taracha
- Uczestniczki zajęć wokalnych prowadzonych przez Monikę Kubiś-Arbuz: Weronika Kubiś, Marta Zając i Laura Kręgiel.
Serdecznie zapraszamy do KOKPiT - Biblioteki Publicznej w Kazimierzu Dolnym 5 września 2019 r. o godz. 16.00 na spotkanie autorskie z Katarzyną Janus.
Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym i jej Filia w Bochotnicy zaprosiły na kolejne już wakacje z książką. W kazimierskiej bibliotece tym razem motywem przewodnim spotkań była bajka Waltera R. Brooksa pt. „Wakacje Fryderyka”. Uczestniczy wraz z prosiaczkiem Fryderykiem wyruszyli na wycieczkę po słonecznej Florydzie.
24 sierpnia 2019 r. uczestnicy Sobót Literackich spotkali się w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki, aby podyskutować o książce Mai Wolny "Powrót z Północy".
24 SIERPNIA | godz. 19:30
WASŁAW GOLONKA | ORGANY
ALEKSANDRA HOFMAN | SOPRAN
PROGRAM KONCERTU
- Mikołaj z Krakowa: Preambulum in F | organy
- Jakub Sowa: Salve Regina | organy
- Mikołaj z Krakowa | Ave jerarchia | organy
- Z tabulatury Jana z Lublina | Colenda | organy
- G. Fr. Hendel | Aria: Süsse Stille | organy | sopran
- W. A. Mozart | Ave Maria | organy | sopran
- František Xaver Brixi | Preludium F-dur | organy
- Josef Ferdinand Norbert Seger | Toccata i fuga a-moll | organy
- C. Franck: Panis Angelicus | organy | sopran
- Fr. Schubert: Ave Maria | organy | sopran
17 SIERPNIA | godz. 19:30
MAREK STEFAŃSKI | ORGANY
JACEK OZMKOWSKI | BAS
PROGRAM KONCERTU
- Monodia wokalna (XIV w.) | Bogurodzica | organy | bas
- Polifonia instrumentalna (XVI w.) | Bogurodzica | organy
- Anonim (XVI w.) | Cantio polifonico de Beata Maria Virginis | organy
- Monodia wokalna (XIII w.) | Salve Regina | organy | bas
- Mikołaj z Krakowa (XVI w.) | Salve Regina | organy
- A. Stradella (1639-1682) | Pieta Signore | organy | bas
- G. Giordani (1751-1798) | Caro mio ben | organy | bas
- J.Pachelbel (1653-1706) | Fuga Magnificat | organy | Preludium, fuga i ciacona d-moll | organy
- F. Nowowiejski (1877-1946) | Nie opuszczaj nas | organy | bas
Zapraszamy 24 sierpnia 2019 r. o godz. 16.00 do Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki na „Sobotę Literacką”. Na spotkaniu omawiana będzie książka „Powrót z Północy” Mai Wolny. Dyskusję poprowadzi profesor Zofia Mitosek.
Od 6 sierpnia 2019 roku przez rok czytelnicy kazimierskiej biblioteki mogą skorzystać z oferty darmowej prenumeraty cyfrowych serwisów "Wysokich Obcasów" i "Gazety Wyborczej". Prenumerata przygotowana przez Grupę Agora obejmuje m.in. dostęp do „Wysokich Obcasów Extra", dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do Czytania”, a także do literackich audycji Michała Nogasia w Radiu Książki oraz dostęp do Bookslettera - cotygodniowego newslettera dla fanów książek.
10 SIERPNIA | godz. 19:30
ROMAN PERUCKI | ORGANY
MARIA PERUCKA | SKRZYPCE
PROGRAM KONCERTU:
- J. S. Bach | Toccata i fuga d-moll, BWV 565 | organy
- J. S. Bach | 2. Partita d-moll na skrzypce solo, BWV 1004 | Allemanda i Corrente | skrzypce
- J. Daniel Magnus Gronau | Ich hab mein Sach Gott heimgestellt | organy
- J. S. Bach | Partita d-moll, BWV 1004 | Sarabanda i Giga | skrzypce
- Antonio Vivaldi | La Stravaganza | Allegro Largo Allegro | organy | skrzypce
- G. Bacewicz | Kaprys polski | skrzypce
- Giovanni Morandi | Rondo con imitazione de campanelli | organy
Uprzejmie informujemy, że Stowarzyszenie Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego w ramach projektu grantowego pn. „Zajęcia warsztatowe w zakresie rękodzieła ludowego charakterystycznego dla subregionu objętego Lokalną Strategią Rozwoju” organizuje bezpłatne zajęcia warsztatowe dla mieszkańców subregionu w tym dla osób z grup defaworyzowanych, które mają już minimalne doświadczenie w rękodziele. Zajęcia skierowane są do osób pełnoletnich.