KOKPIT
Menu - Współpraca

Stowarzyszenie Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego

Współpraca

Stowarzyszenie Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego

Pierwszego lutego w siedzibie Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki odbyło się coroczne spotkanie Klubu Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego.

W spotkaniu udział wzięli członkowie klubu, dyrektor KOKPiT Mariusz Płoszaj - Mazurek oraz burmistrz Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia. Zebranie było okazją do podsumowania działalności z ubiegłego roku oraz do stworzenia programu działania na 2014 rok.

01 marca 2014
25 lutego 2014

Zapraszamy na kolejne z cyklu warsztaty z Twórcami Ludowymi. Tym razem spotkamy się 1 marca o godzinie 11:00, a warsztaty poprowadzi Pani Mariola Suska - mistrzyni filcowania.

Za nami kolejne warsztaty z cyklu spotkań z Twórcami Ludowymi. Naukę filcowania na mokro poprowadziła Pani Mariola Suska - mistrzyni filcowania. "Czeladnicy" dopisali- każdy z nich bez względu na wiek i umiejętności wykonał ozdobę z wełny czesankowej.  

 

W ramach spotkań z cyklu "Kazimierz bywa kobietą" w "Siedlisku Małgorzaty" odbyły się warsztaty z udziałem członków Kazimierskiego Klubu Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego. Małgorzata Urban zaprezentowała tajniki tkania na krosnach, Urszula Wojtalik- Sarnecka- decoupage, Małgorzata Cielińskia- haft krzyżykowy, Danuta Rodzik- quilling. Gościnnie warsztaty poprowadziły panie z Klubu Twórców Ludowych działającego przy Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika": Irena Pażniowska- koronka kołkowa, Marianna Sandomierska- kwiaty z bibuły, Teresa Mizura- koronka szydełkowa. 
W rodzinnej atmosferze, przy domowym cieście i pysznej kawie, goście smodzielnie wykonywali pamiątki w wybranej przez siebie technice.
Gospodyni "Siedliska", Pani Małgorzata, już szykuje się do sezonu wiosennego zapraszając na warsztaty na świeżym powietrzu. Mebluje werandę przenosząc na nią charakter swojej izby.
 

19 marca 2014

Kiermasz Kazimierskich Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego i wystawa konkursowa Twórców Ludowych w toku. Święta już za pasem, pogoda również coraz bardziej wiosenna, zapraszamy więc po barwne tradycyjne ozdoby świąteczne, ale i nie tylko. Codziennie w godzinach otwarcia Ośrodka Kultury można obejrzeć oraz zakupić wyroby rękodzielnicze tematycznie związane ze świętami Zmartwychwstania: kolorowe pisanki, plamy wielkanocne, rzeźbę ludową, kartki wielkanocne z wycinankami, wiklinowe koszyczki, serwetki wyszywane, haftowane i wykonywane na szydełku, świece z wosku pszczelego i wiele innych pięknych, ręcznie wykonywanych wyrobów. Warto zobaczyć jak rozwija się działalność twórców którzy kultywują tradycję, ale również poszukują i tworzą w technikach współczesnych: decoupage, quilling.

Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki oraz Kazimierski Klub Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego zapraszają 22.03.2014 o godzinie 12:00 na coroczny Kiermasz Wielkanocny połączony z wystawą konkursową Twórców Ludowych.

Już w najbliższą sobotę  5 kwietnia odbędą się kolejne warsztaty z Twórcami. Tym razem będziemy mogli spróbować swych sił przy wykonywaniu pisanek metodą skrobania pod okiem pani Wandy Bartoś - członkini Kazimierskiego Klubu Twórców Ludowych i Rękodzieła. Spotkanie odbędzie się w godzinach 9.30-11.00. Chętnych bardzo serdecznie zapraszamy. Organizator  zapewnia niezbędne materiały.
Kolejne spotkanie z panią Joanną Nowakowska, która wprowadzi nas w tajniki Ludowej Wycinanki Lubelskiej odbędzie się 17.05 w godz.10.00-12.00.
 

Już 12 kwietnia zapraszamy na pierwsze w tym roku Warsztaty Sztuki Ludowej na kazimierskim rynku. Jest to wspaniała okazja by zobaczyć, jak pracują twórcy. Nie zapominajmy również o zbliżających się świętach- to ostatni dzwonek by zakupić pisanki, koszyki, palmy wielkanocne, serwety. Twórcy zaprezentują również inne wyroby rękodzielnicze, niekoniecznie związane ze świętami Wielkiej Nocy.

Organizator: Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki Miejsce: Rynek Główny

Wanda Bartoś jest członkiem Klubu Twórców Ludowych w Kazimierzu Dolnym od początku jego istnienia, czyli od 2005. Dziedziną sztuki jaką się zajmuje jest koronka szydełkowa oraz pisanka - drapanka. Dużym zainteresowaniem cieszą jej obrusy i serwetki oraz zdobione przez nią jaja kurze i gęsie.

Kazimierz Kozak- rzeźbiaż. Jego przygoda ze sztuką ludową rozpoczęła się w latach 90- tych. Rzeźbienie było dla twórcy odskocznią od codzienności, a z czasem przerodziło się w życiową pasję. Motywy prac zklęte w drewnie nawiązują zarówno do tematyki sakralnej jak i świeckiej.

Zapraszamy na kolejne z cyklu warsztaty z Twórcami Ludowymi. Tym razem spotkamy się 17 maja o godzinie 10:00, a warsztaty poprowadzi Pani Joanna Nowakowska- mistrzyni wycinanek.

Joanna Nowakowska-jej domeną jest wycinanka ludowa i wikliniarstwo. Pani Joasia tak opowiada o swoich początkach i inspiracjach:"Odkąd pamiętam wycinanki zdobiły nasz dom. Mama malowała, szyła i wycinała na potrzeby domu i jego ozdobienia. Interesowały ją stroje ludowe i renesansowe, kultura ludowa, wycinała również widoki".
 

11 października 2014
04 października 2014

Zapraszamy na spotkania warsztatowe z twórcami ludowymi działającymi w Kazimierskim Klubie Twórców Ludowych. Będziemy spotykać się w każdą drugą sobotę miesiąca o godz. 11.00. Cena warsztatów- 5 zł. Pierwsze warsztaty z filcowania na mokro (korale i elementy biżuteryjne) poprowadzi Joanna Knap- Pawłowska.

08 listopada 2014
04 listopada 2014

Zapraszamy na spotkania warsztatowe z twórcami ludowymi działającymi w Kazimierskim Klubie Twórców Ludowych. Będziemy spotykać się w każdą drugą sobotę miesiąca. Zajęcia w sobotę 8 listopada poprowadzi pani Urszula Wojtalik- Sarnecka- biżuteria decoupage. Zapraszamy na warsztaty o godzinie 11.00. Cena - 5 zł.

Naukę haftowania rozpoczęłam już w dzieciństwie. Początkowo uczyła mnie mama, podglądałam też inne hafciarki przy pracy. Od roku 1973 powstały pierwsze prace- na początku były to nieduże serwetki, bieżniki, aż zaczęły się pojawiać obrusy wykonywane różną techniką i różnymi ściegami. Obecnie mija już 40 lat od pierwszych prac, które znajdują się w wielu państwach świata na wielu kontynentach.
 

13 grudnia 2014
12 grudnia 2014

Zapraszamy na spotkania warsztatowe z twórcami ludowymi działającymi w Kazimierskim Klubie Twórców Ludowych. Warsztaty odbywają się w każdą drugą sobotę miesiąca. Zajęcia w sobotę 13 grudnia poprowadzi pani Dorota Rodzik - bombka quillingowa. Zapraszamy na warsztaty o godzinie 11.00. Cena - 5 zł.

Pan Michał Wrótniak, jest członkiem Klubu Twórców Ludowych w Kazimierzu Dolnym od początku jego istnienia, czyli od 2005. Dziedziną sztuki jaką się zajmuje jest rzeźba w drewnie. Spod dłuta Pana Michała „wyfruwają” wspaniałe kolorowe ptaszki, które są niezwykle starannie dopracowane, kolorystyka odpowiada tej naturalne. Ponadto Pan Michał wykonuje piękne kapliczki, krucyfiksy i wiele innych przedmiotów. Jego warsztat cechuje precyzja i dbałość o detal. Wyroby Pana Michała są chętnie nabywane przez turystów z kraju jak również z zagranicy. Stanowią produkt związany z naszym regionem i w pełni zasługują na wyróżnienie i są godne polecenia.

Roman Wolny jest członkiem Klubu Twórców Ludowych w Kazimierzu Dolnym od początku jego istnienia. Dziedziną jaką uprawia jest zdobnictwo z wosku pszczelego. Pan Roman wyrabia tradycyjne świece, lane z wosku paschały oraz okolicznościowe figurki zwierząt, aniołków, ozdoby choinkowe. Wosk do wyrobów Pan Wolny uzyskuje ze swojej pasieki. Wyroby Pana Romana cieszą się dużym uznaniem kupujących. Są wykonane z dbałością o detal. Zwłaszcza świece nawiązują do tradycyjnej sztuki ludowej.

Pani Katarzyna Piłat, jest członkiem – założycielem Klubu Twórców Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Dziedziną sztuki jaką się zajmuje jest haft snutkowy – coraz rzadziej uprawiany. Na naszym terenie jest jedyną osobą, która wykonuje tego typu wyroby. Koronka snutkowa była dawniej częściej stosowana ale wymaga większej precyzji niż pozostałe typy koronek. Pani Katarzyna Piłat jest aktywnym członkiem Klubu, wykonuje również ozdoby szydełkowe, jednak koronka snutkowa zajmie główne miejsce wśród wyrobów Pani Katarzyny i w pełni zasługuje na polecenie..

Pani Joanna Knap-Pawłowska jest od dwóch lat członkiem Klubu Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego, działającego przy Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki. Pasjonuje się filcowaniem i wykonywaniem wyrobów z filcu. W Polsce filc obecny był już od IX wieku. Odegrał znaczącą rolę w życiu mieszkańców wsi i miast. Najważniejszym wyrobem filcowym były nakrycia głowy oraz buty, skarpety, okrycia i koce.
Pani Joanna czerpie inspiracje z tradycji i folkloru, łączy je w swoich wyrobach z nowoczesnością. Wykorzystując tradycyjny materiał- wełnę czesankową- i metody, tworzy piękne wyroby biżuteryjne, malownicze tkaniny, chusty, szale, obrazy. Wiele osób jest zainteresowanych techniką tworzenia z filcu. Ujawnia się to zwłaszcza podczas warsztatów, które Pani Joanna prowadzi w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Na nowo odkryte i „przywrócona do łask”: materiał i technika, w połączeniu z artystycznym zmysłem dają w efekcie piękne, twórcze wyroby.
 

Kalendarium
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
kazimierska fara weekend w Kazimierzu festiwale w Kazimierzu Atrakcje Kazimierza Dolnego CIT Kazimierski Ośrodek Kultury Dwa Brzegi Plan Pobytu rynek w Kazimierzu Turystyka Kazimierza Dolnego Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki Kazimierz Dolny Marka Kazimierz Dolny KOKPiT zabytki Kazimierza Dolnego Kultura Festiwale Wynajem sal
“Strona powstała podczas realizacji projektu „Wielofunkcyjna i dwujęzyczna strona internetowa Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki dotycząca gminy Kazimierz Dolny i subregionu trójkąta turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej „EUROszansa dla Lubelszczyzny – budowanie konsensusu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju subregionu w krajobrazie kulturowym trójkąta turystycznego: Nałęczów – Puławy – Kazimierz Dolny”.
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design