KOKPIT
Menu - Turystyka

Punkty Widokowe

Turystyka

Punkty Widokowe

Wznosi się na wysokość ok. 90 m. w stosunku do poziomu Wisły. Jej rozpoznawalnymi elementami są krzyże epidemijne, ustawione w podziękowaniu za ocalenie z epidemii cholery na początku XVIII wieku. Ze wzgórza rozciąga się wspaniały widok na Małopolski Przełom Wisły i miasteczko. Na górę prowadzą dwie drogi: bardziej stroma, biegnąca po kamiennych stopniach, a zaczynająca się za dzwonnicą i łatwiejsza, której początek znajduje się po przeciwnej stronie wejścia na zamek. 

To wzgórze zwane kiedyś Wapienną Górą, do którego można dotrzeć kierując się ul. Słoneczną lub wałem wiślanym od miasteczka w górę Wisły. Ze wzgórza możemy podziwiać panoramę doliny Wisły, na przeciwnym brzegu ruiny wspaniałego zamku w Janowcu oraz – u stóp góry – Męćmierz, czyli dawną wieś rybacką zamienioną w „żywy skansen” przez jej nowych mieszkańców, którzy poprzenosili z okolic wiekowe chaty.

Najmniej znany, chociaż niewątpliwie wart polecenia punkt widokowy znajduje się we wsi Parchatka, około 8 km od Kazimierza. Miejscem tym zachwyciła się już ks. Izabela Czartoryska, która opodal miała swoją samotnię. Wspomniane trzy krzyże miały upamiętnić postać przedwcześnie zmarłej, ukochanej wychowanki księżnej-Zofii z Matuszewiczów Kickiej i jej dwóch małych córeczek. Z parchackiego wzgórza rozciąga się wspaniały widok na Wisłę.

Kalendarium
marzec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2425262728291
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
Kultura Kazimierski Ośrodek Kultury Atrakcje Kazimierza Dolnego kazimierska fara weekend w Kazimierzu Turystyka Kazimierza Dolnego Marka Kazimierz Dolny Wynajem sal Dwa Brzegi CIT Kazimierz Dolny rynek w Kazimierzu Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki Festiwale zabytki Kazimierza Dolnego KOKPiT Plan Pobytu festiwale w Kazimierzu
“Strona powstała podczas realizacji projektu „Wielofunkcyjna i dwujęzyczna strona internetowa Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki dotycząca gminy Kazimierz Dolny i subregionu trójkąta turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej „EUROszansa dla Lubelszczyzny – budowanie konsensusu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju subregionu w krajobrazie kulturowym trójkąta turystycznego: Nałęczów – Puławy – Kazimierz Dolny”.
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design