KOKPIT
Menu - Turystyka

Punkty Widokowe

Turystyka

Punkty Widokowe

Wznosi się na wysokość ok. 90 m. w stosunku do poziomu Wisły. Jej rozpoznawalnymi elementami są krzyże epidemijne, ustawione w podziękowaniu za ocalenie z epidemii cholery na początku XVIII wieku. Ze wzgórza rozciąga się wspaniały widok na Małopolski Przełom Wisły i miasteczko. Na górę prowadzą dwie drogi: bardziej stroma, biegnąca po kamiennych stopniach, a zaczynająca się za dzwonnicą i łatwiejsza, której początek znajduje się po przeciwnej stronie wejścia na zamek. 

To wzgórze zwane kiedyś Wapienną Górą, do którego można dotrzeć kierując się ul. Słoneczną lub wałem wiślanym od miasteczka w górę Wisły. Ze wzgórza możemy podziwiać panoramę doliny Wisły, na przeciwnym brzegu ruiny wspaniałego zamku w Janowcu oraz – u stóp góry – Męćmierz, czyli dawną wieś rybacką zamienioną w „żywy skansen” przez jej nowych mieszkańców, którzy poprzenosili z okolic wiekowe chaty.

Najmniej znany, chociaż niewątpliwie wart polecenia punkt widokowy znajduje się we wsi Parchatka, około 8 km od Kazimierza. Miejscem tym zachwyciła się już ks. Izabela Czartoryska, która opodal miała swoją samotnię. Wspomniane trzy krzyże miały upamiętnić postać przedwcześnie zmarłej, ukochanej wychowanki księżnej-Zofii z Matuszewiczów Kickiej i jej dwóch małych córeczek. Z parchackiego wzgórza rozciąga się wspaniały widok na Wisłę.

Kalendarium
lipiec 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2829301
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
Dwa Brzegi zabytki Kazimierza Dolnego Wynajem sal KOKPiT Festiwale Atrakcje Kazimierza Dolnego Kultura Kazimierz Dolny Plan Pobytu festiwale w Kazimierzu Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki CIT Marka Kazimierz Dolny rynek w Kazimierzu kazimierska fara weekend w Kazimierzu Turystyka Kazimierza Dolnego
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design