KOKPIT
Menu - Oferta

Projekt edukacyjny "Bohaterzy niepodległości"

Oferta

Projekt edukacyjny "Bohaterzy niepodległości"

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie należący do Kazimierskiego Klubu Młodych Czytelników od marca do listopada 2018 roku uczestniczą w projekcie edukacyjnym „Bohaterzy niepodległości”. Projekt został stworzony i jest realizowany przez panią Agnieszkę Wawrzycką, nauczycielkę Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym oraz Urszulę Soleniec, bibliotekarkę Biblioteki Publicznej w Kazimierzu Dolnym.

Na pierwszym spotkaniu w ramach projektu "Bohaterzy niepodległości" uczniowie poznali historię symboli narodowych oraz ich znaczenie w życiu każdego człowieka. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego godłem Polski jest orzeł, co symbolizują czerwień i biel oraz czemu Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią.

Tym razem zajęcia w ramach projektu "Bohaterzy niepodległości" dotyczyły takich wartości narodowych jak wolność, niepodległość, wspólnota. Zajęcia zostały zrealizowane z wykorzystaniem gry edukacyjnej "Mieszkańcy spod 11" przygotowanej przez Dział Edukacji Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Na warsztatach w ramach projektu "Bohaterzy niepodległości" uczniowie zapoznali się z postacią Marii Skłodowskiej - Curie. Dowiedzieli się za co dwukrotnie dostała Nagrodę Nobla oraz jaki był jej wkład w badania nad promieniotwórczością. Poznali ważne wydarzenia z życia Marii. Podczas warsztatów wykonaliśmy kilka prostych eksperymentów naukowych.

7 czerwca uczniowie na zajęciach w ramach projektu "Bohaterzy niepodległości" poznali sylwetkę Juliusza Małachowskiego. Na jego cześć imieniem został nazwany wąwóz w Kazimierzu Dolnym, w którym poległ 18 kwietnia 1831 w wieku 29 lat. 

Na wrześniowym spotkaniu w ramach projektu "Bohaterzy niepodległości" uczniowie mieli okazję poznać kolejną postać, która walczyła o naszą niepodległość. Tym razem był to Ignacy Jan Paderewski muzyk i dyplomata. Uczniowie poznali biografię naszego bohatera oraz jego znaczenie dla odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na kolejnym październikowym spotkaniu w ramach projektu "Bohaterzy niepodległości" rozmawialiśmy o Witoldzie Pileckim. Na podstawie książki Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby "Rotmistrz Witold Pilecki" uczniowie poznali historię jednego z najodważniejszych ludzi ruchu oporu w II wojnie światowej.

Na ostatnim listopadowym spotkaniu w ramach projektu "Bohaterzy niepodległości" mówiliśmy o Józefie Piłsudskim, który dał Polsce wolność, granice i szacunek. Kim był Marszałek Józef Piłsudski, jak wyglądał, z czego zasłynął, dlaczego jest tak ważną postacią w historii Polski, to tylko niektóre z pytań na które odpowiedzi szukaliśmy w trakcie warsztatów.

Kalendarium
marzec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2425262728291
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
KOKPiT rynek w Kazimierzu Marka Kazimierz Dolny Plan Pobytu festiwale w Kazimierzu Atrakcje Kazimierza Dolnego Dwa Brzegi weekend w Kazimierzu Kazimierski Ośrodek Kultury Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki Festiwale Kultura Kazimierz Dolny Wynajem sal CIT Turystyka Kazimierza Dolnego zabytki Kazimierza Dolnego kazimierska fara
“Strona powstała podczas realizacji projektu „Wielofunkcyjna i dwujęzyczna strona internetowa Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki dotycząca gminy Kazimierz Dolny i subregionu trójkąta turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej „EUROszansa dla Lubelszczyzny – budowanie konsensusu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju subregionu w krajobrazie kulturowym trójkąta turystycznego: Nałęczów – Puławy – Kazimierz Dolny”.
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design