KOKPIT
Menu - Turystyka

Najważniejsze wydarzenia kulturalne Kazimierza Dolnego

Turystyka

Najważniejsze wydarzenia kulturalne Kazimierza Dolnego

Jest festiwalem organizowanym od 1966 roku w Kazimierzu Dolnym przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Jest to rodzaj konkursu, w którym rywalizują ze sobą kapele, śpiewacy-soliści, zespoły śpiewacze, a także instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach. Jego głównym celem jest popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. By podtrzymywać i kultywować tradycje wśród młodzieży, podczas festiwalu odbywa się konkurs „Duży – Mały”, w którym mistrzowie instrumentaliści i śpiewacy ludowi prezentują swoich uczniów. Rokrocznie na festiwal przyjeżdża ok. 700 artystów z całej Polski, a imprezą towarzyszącą są Targi Sztuki Ludowej, odbywające się na kazimierskim Rynku.

Od 2007 roku, na przełomie lipca i sierpnia, do Kazimierza Dolnego ściągają rzesze miłośników kina, by uczestniczyć w pokazach, koncertach, wystawach i innych wydarzeniach, które odbywają się podczas festiwalu. Współorganizatorem „Dwóch Brzegów” jest Telewizja Polska, którą reprezentuje pani Grażyna Torbicka – znana dziennikarka, od początku dyrektor artystyczny festiwalu. Atutem imprezy jest ogromna różnorodność: obok filmów z odległych zakątków świata mamy filmy z Polski. Obok dzieł wielkoekranowych – niszowe kino artystyczne, animacje, filmy pełno- i krótkometrażowe. W Kazimierzu obok klasyki pojawiają się nowe trendy, wśród mistrzów debiutanci, przy twórcach odbiorcy. Podczas festiwalu, przy ul. Nadwiślańskiej 9, działa kawiarenka „Kocham Kino Cafe”, w której odbywają się spotkania z twórcami (bezpośrednio po pokazach filmowych) i konferencje prasowe dotyczące festiwalu. W kawiarence internetowej „Legalna kultura” promowane jest korzystanie z legalnych źródeł kultury. Z festiwalem współpracuje Empik – prezentując wybrane, najciekawsze nowości wydawnicze, organizując spotkani z pisarzami. Organizatorem głównym festiwalu jest kazimierskie Stowarzyszenie „Dwa Brzegi” Kazimierz Dolny / Janowiec nad Wisłą. 

Od ponad 40 lat, w lipcowe i sierpniowe sobotnie wieczory, organizowane są w kazimierskiej farze koncerty organowe. Pierwszy z nich odbył się w 1972 roku z inicjatywy pani Krystyny Pielak – ówczesnej dyrektor Domu Kultury i wybitnego organisty, prof. Feliksa Rączkowskiego, przy wsparciu proboszcza parafii kazimierskiej śp. ks. Zdzisława Maćkowiaka. Tradycja koncertów wiąże się z istnieniem w kościele farnym wspaniałych organów z początku XVII wieku, które zachowały 35 z 40 pierwotnych, barokowych głosów, posiadają ponad 1400 piszczałek oraz dwie klawiatury ręczne i jedną nożną. Gdy dodamy do tego świetną akustykę oraz wybitnych organmistrzów, mamy wydarzenie kulturalne przyciągające co roku rzesze słuchaczy. Zmieniali się organizatorzy tych koncertów i ich nazwy. Do 2013r. odbywały się Letnie Wieczory Muzyczne pod dyrekcją artystyczną Roberta Grudnia, w których jedną z gwiazd była Małgorzata Walewska. W 2013 roku cykl koncertów nosił nazwę Wieczory Organowe, ich organizatorem była Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja Apostoła oraz Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Kazimierska Fara.

Od 2012 roku, na początku marca w Kazimierzu Dolnym odbywa się cykl imprez adresowanych do kobiet i tworzonych przez kobiety, pokazujących kobiety kreatywne, ich twórczość artystyczną, pasje itp. Wystawy, koncerty, spotkania, warsztaty i poważne rozmowy odbywają się pod hasłem: ”kobiecość, humor, dobra kuchnia i świetna zabawa”. Wśród różnych propozycji można obejrzeć wystawę artystek związanych z Kazimierzem Dolnym „Osiem kobiet na ósmego marca”, uczestniczyć w warsztatach: decoupage, robienia nietypowej biżuterii, artystycznego dekorowania ciasteczek. Osoby chętne mogły uczestniczyć spotkaniu z dietetyczką, wziąć udział zajęciach ruchowych, w spacerze z kijkami nordic walking. W ramach różnorodnych imprez odbył się X Ogólnopolski Turniej Panien Apteczkowych (konkurs nalewek), pchli targ pod hasłem: „Odśwież swoją szafę na wiosnę”. Podsumowaniem wszystkich wydarzeń była debata „Kazimierz oczami kobiet”.

48.Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w tym roku zagości w naszym miasteczku w dniach 26-29 czerwca.

Poza stałymi punktami festiwalowego programu, gościem specjalnym będzie zespół "Transkapela" (www.transkapela.com) - krórego posłuchamy na kazimierskim rynku w sobotni wieczór 28 czerwca 2014r.

Kalendarium
styczeń 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
282930311
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
festiwale w Kazimierzu kazimierska fara Wynajem sal KOKPiT CIT zabytki Kazimierza Dolnego Turystyka Kazimierza Dolnego Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki Marka Kazimierz Dolny weekend w Kazimierzu Festiwale rynek w Kazimierzu Dwa Brzegi Atrakcje Kazimierza Dolnego Plan Pobytu Kazimierz Dolny Kultura
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design