KOKPIT
Menu - Współpraca

Kazimierska Kapela Zgoda

Współpraca

Kazimierska Kapela Zgoda

25 września w niedzielę Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu zorganizowano 18 już edycję Święta Jesieni zatytułowaną „Z lasów, pól i ogrodów”. Jak zawsze przy tej okazji odbył się kiermasz na którym lokalni producenci zaprezentowali wyprodukowane przez siebie produkty ekologiczne z warzyw, owoców, ziół i grzybów. Prezentowane były również lokalne miody, domowe przetwory
i potrawy kuchni tradycyjnej. Wszystkich smakołyków można było popróbować a także kupić.
Kazimierska Kapela „Zgoda” przygotowała i zaśpiewała nowe utwory, które bardzo spodobały się publiczności. A oto ich tytuły: „W moim ogródeczku”, „Hej, tam za górą”, „Ojciec i syn”, „Czerwone jagody”, „Ratujże mnie Boże”, „Zachodźże słoneczko”.
 

28 sierpnia w naszym miasteczku odbyły się Dożynki Powiatowe. Zakończenie żniw na kazimierskim rynku świętowali przedstawiciele gmin powiatu Puławskiego. Obchody Święta Plonów rozpoczęły się uroczystą mszą, na której zostały wręczone dary pracy rolników przez Starostów Dożynek – Mariolę Pałkę i Waldemara Wójcika oraz wyznaczonych mieszkańców.
Po mszy barwny korowód prowadzony przez Kazimierską Kapelę „Zgoda” przeszedł na Rynek, gdzie – Starosta Puławski Witold Popiołek i Burmistrz Kazimierza Dolnego Andrzej Pisula częstowali zaproszonych gości, mieszkańców oraz turystów – chlebem dożynkowym.
W ramach dożynek na wyznaczonych stoiskach umieszczonych wokół studni każda z gmin prezentowała rękodzieło oraz wyroby spożywcze, typowe dla swojego regionu. Zgromadzeni mogli podziwiać występy licznych zespołów śpiewaczych
i tanecznych. Swój program artystyczny pierwsza zaprezentowała Kazimierska Kapela „Zgoda” – pełniąc funkcję gospodarza uroczystości. Ponadto były zorganizowane liczne konkursy np. konkurs chleba i twórczości artystycznej. Najwięcej emocji wzbudził tradycyjnie konkurs wieńców dożynkowych, w którym pierwsze miejsce w kategorii wieniec tradycyjny zajęły „Kobiety z Pasją” z Borowej a w kategorii wieniec nowoczesny pierwsze miejsce otrzymał Zespół Śpiewaczy „Śniadowianki”.
Z naszej gminy nagrodzeni zostali:
Małgorzata Urban w konkursie chleba z dodatkami - 3 miejsce, oraz w konkursie plastyka obrzędowa 2 miejsce.
Urszula Wojtalik-Sarnecka w Konkursie twórczości artystycznej w kategorii plecionkarstwo i wikliniarstwo - 1 miejsce.
Ryszard Wrótniak w kategorii rzeźbiarstwo – 2 miejsce.
Cała uroczystość zakończyła się koncertem zespołu „Klenczon Projekt”.

                                                                                                                                     
 

I sierpień już
w kalendarzu zawitał.
Słońce gorącym
promieniem Nas wita.

W oddali słychać
odgłosy zabawy.
Śmiechy i tańce,
ktoś wrócił z wczasów,
ktoś inny z wyprawy.

Ale w Kapeli-
praca jak w ulu-
najwyższa pora
zakasać rękawy:
już koniec laby,
już koniec laby!

Bo czas już przyszedł,
by wziąć się do pracy:
coś zagrać, zaśpiewać,
a może zatańczyć?
Innych piosenek
się trzeba nauczyć,
aby jesienią
wystąpić przed Wami
z nowym koncertem moi kochani!!!
 

15 lipca br. Kazimierska Kapela „Zgoda” zaprezentowała swój program artystyczny w „Siedlisku Małgorzaty” w Cholewiance. Występowaliśmy dla gości z Dolnego Śląska, którzy przyjechali z ramienia Urzędu Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu. Brali oni udział w projekcie: „Ekomuzeum Lubelszczyzny – Żywa Tradycja” – podążając szlakiem ginących zawodów na Lubelszczyźnie.
„Siedlisko Małgorzaty” to idealne miejsce, w którym można zobaczyć narzędzia jakimi posługiwał się szewc a nawet je dotknąć, wykonać własnoręcznie bukiet z suszonych kwiatów lub chodnik z pociętych szmatek, a także wiele innych ciekawych przedmiotów i narzędzi.
Kapela „Zgoda” wykonała utwory tematycznie związane z projektem warsztatów i naszym regionem. Goście z zaciekawieniem słuchali piosenek i chętnie przyłączali się do wspólnego śpiewania. Gdy słońce zaszło przyszła pora na „Biesiadę”. Dodam tylko, że repertuar tego występu był bardzo bogaty.
 

W niedzielę 27 czerwca zakończył się jubileuszowy 50 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Celem kazimierskiego festiwalu jest ochrona i dokumentacja tradycji autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego, a także popularyzacja i ożywienie tych tradycji w społeczeństwie poprzez promowanie kultury ludowej
i folkloru.
Oczywiście na takiej „imprezie” nie mogło zabraknąć Kazimierskiej Kapeli „Zgoda”, która swoim programem artystycznym promuje kulturę powiślańską.
Przed wygłoszeniem formuły zamykającej to muzyczne wydarzenie Burmistrz Kazimierza – Andrzej Pisula podziękował wszystkim gościom, turystom, organizatorom, mieszkańcom i artystom za udział w przygotowaniu i oprawie tej uroczystości. Publiczności zebranej wokół sceny Kapela „Zgoda” zaprezentowała swoje utwory. Po wstępie otrzymała gromkie brawa. Kazimierska Kapela „Zgoda” wystąpiła również dla gości z Niemiec – miasta partnerskiego Staufen. Na spotkaniu powitalnym zaprezentowaliśmy najbardziej rytmiczne utwory z naszego repertuaru. Goście bardzo się ożywili słuchając naszych piosenek. Niektórzy nas nagrywali, inni robili pamiątkowe zdjęcia, pozostali zaczęli tańczyć.
 

18 czerwca 2016 roku przedszkole w Kazimierzu Dolnym świętowało piękny jubileusz – swoje 70-lecie. Była to niezwykle wzruszająca uroczystość. To wydarzenie zgromadziło na sali widowiskowej trzy pokolenia. Byli dziadkowie, rodzice, nierzadko sami absolwenci tego przedszkola i przede wszystkim dzieci. Powróciły wspomnienia. Pani dyrektor Anna Stępień wręczyła byłym pracownikom listy gratulacyjne dziękując za trud i wychowanie wielu pokoleń, za przekazanie wiedzy i wartości, za kształtowanie zachowań i umiejętności dzieci, za serca, za życzliwość w tej niełatwej misji wychowywania najmłodszego pokolenia. Części oficjalnej towarzyszył koncert Kazimierskiej Kapeli „Zgoda”. Był tort i tradycyjne „sto lat” a także piknik dla dzieci i dorosłych na placu przedszkola.

W ramach 17 Dni Wisły – Muzeum Nadwiślańskie – Oddział Przyrodniczy zorganizowało piknik rodzinny zatytułowany „Portret Wisły”, który odbył się 5 czerwca w niedzielę. Happening poświęcony Wiśle polegał na namalowaniu portretu rzeki przy użyciu farb w sprayu i szablonu sylwetek ptaków. Podczas spotkania organizowane były gry i zabawy oraz liczne konkursy dla wszystkich przybyłych.
Kazimierska Kapela „Zgoda” zaprezentowała zebranym cały program artystyczny. Uwagę tym razem zwróciliśmy na prezentację piosenek powiślańskich: „Oj kiedy na Powiślu” oraz  „W kalinowym lasku”.
 

Z okazji VII-wieków Bochotnicy odbyła się sesja jubileuszowa, wystawy okolicznościowe, występ dziecięcego zespołu „Ekolki”, widowisko historyczne przygotowane przez pozostałych uczniów miejscowej szkoły, kiermasz potraw regionalnych, spotkanie pokoleniowe przy ognisku, a także wiele innych imprez. Cała uroczystość miała miejsce 4 czerwca 2016 r. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć kazimierskiej Kapeli "Zgoda". Tym razem nasz występ musieliśmy skrócić ze względu na ograniczenia czasowe, dlatego zaśpiewaliśmy tylko kilka piosenek. Zgromadzeni nagrodzili nas oklaskami.
„To jest data umowna. 17 rok nie jest żadnym granicznym momentem – mówi Laurencja Krasowicz jedna z organizatorek jubileuszu VII wieków Bochotnicy (a jednocześnie nasza koleżanka z kapeli).
W 1317 r. Król Władysław Łokietek dobra bochotnickie zezwolił przenieść z prawa polskiego na prawo niemieckie. Ale żeby coś przenieść, to musi to istnieć. Już przecież 4 tysiące lat p.n.e. na tych terenach istniało osadnictwo. Rok 2015 potraktowaliśmy jako wprowadzenie do obchodów, w 2016 zrobiliśmy jubileusz, a w 2017 też coś zorganizujemy, bo chcemy wypromować naszą miejscowość, bo naprawdę jest piękna”.
Cóż więcej mi pozostało jak zaprosić Wszystkich do odwiedzenia Bochotnicy. W takim razie do zobaczenia wkrótce !.
 

29 maja Kazimierska Kapela „Zgoda” uświetniła swoim występem otwarcie Kempingu „Zielona Dolina” w Kośminie nad Wieprzem. Tym razem gościnnie wystąpił z nami pan Jacek Szpunar. Kemping dla 196 turystów został wybudowany przez LGD „Zielony Pierścień” przy wsparciu finansowym Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Organizatorem imprezy była LGD „Zielony Pierścień” a partnerami: Gmina Żyrzyn i Fundacja „Przyroda-Tradycja-Ludzie”. Nasze utwory swoją treścią doskonale wplotły się w klimat całej uroczystości. Słuchający nas mieszkańcy, turyści oraz zaproszeni goście przyłączali się do wspólnego śpiewania.

31 maja 2016

W piękną słoneczną niedzielę 15 maja odbył się „Bieg papieski” po ulicach naszego miasteczka. Organizatorem tej imprezy był DEM’a Ptomotion Polska oraz Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym. Aby oddać cześć – Świętemu Janowi Pawłowi II – Kapela „Zgoda” przy udziale Księdza Proboszcza Tomasza Lewniweskiego oraz Burmistrza Kazimierza Dolnego Andrzeja Pisuli zaśpiewała ulubioną pieśń oazową papieża Polaka – „Barkę”. Wszyscy zgromadzeni na Kazimierskim Rynku również przyłączyli się do śpiewania. W czasie, gdy uczestnicy przemierzali trasę biegu wokół sceny zebrało się wielu kibiców i oczekujących na zwycięzcę, aby uprzyjemnić czas oczekiwania Kapela „Zgoda” prezentowała swoje utwory. Przechodnie, turyści i sympatycy nagradzali oklaskami każdy wysłuchany utwór. Byli również tacy, którzy próbowali tańczyć w rytm śpiewanych przez Kapelę piosenek. W powietrzu unosiła się miła i podniosła atmosfera.

„Co w trawie piszczy? - tego dokładnie nie wiem. Co w „Zgodzie” słychać, dzisiaj o tym Wam nie powiem. Jeśli więcej wiedzieć chcecie czytajcie o nas w Internecie.”

Na zaproszenie pani sołtys Jolanty Szymańskiej i Radnego pana Jakuba Pruchniaka oraz Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzchoniowie pana Waldemara Wójcika odbył się debiut sceniczny naszej Kapeli w Świetlicy wiejskiej w Wierzchoniowie na uroczystości z okazji Dnia Kobiet. Nasz muzyczno-wokalny koncert wpisał się w cykliczną imprezę pn. „Kazimierz bywa kobietą” organizowaną przez Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji, i Turystyki.

Od stycznia 2016 roku w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji, i Turystyki odbywają się próby Kazimierskiej Kapeli Zgoda, prowadzonej przez Pana Sławomira Doraczyńskiego. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod nr. tel.: 608-615-429

Poniżej link do krótkiego filmu - Kazimierska Kapela ZGODA

https://www.youtube.com/watch?v=6YsIAie85gw

 

Kazimierska Kapela "ZGODA" po raz pierwszy wystąpiła na kazimierskim Rynku 12 grudnia 2015 roku podczas 9 Kazimierskiego Jarmarku Świątecznego. Zespół powstał pod patronatem Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki oraz przy wsparciu władz lokalnych. Swoją działalność rozpoczął 1 stycznia 2016 roku.

Kalendarium
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
Turystyka Kazimierza Dolnego CIT Plan Pobytu festiwale w Kazimierzu Festiwale Atrakcje Kazimierza Dolnego Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki Wynajem sal KOKPiT zabytki Kazimierza Dolnego Kazimierski Ośrodek Kultury Kazimierz Dolny kazimierska fara Marka Kazimierz Dolny Kultura weekend w Kazimierzu rynek w Kazimierzu Dwa Brzegi
“Strona powstała podczas realizacji projektu „Wielofunkcyjna i dwujęzyczna strona internetowa Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki dotycząca gminy Kazimierz Dolny i subregionu trójkąta turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej „EUROszansa dla Lubelszczyzny – budowanie konsensusu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju subregionu w krajobrazie kulturowym trójkąta turystycznego: Nałęczów – Puławy – Kazimierz Dolny”.
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design