KOKPIT
Menu - Turystyka

Historia Kazimierza Dolnego

Turystyka

Historia Kazimierza Dolnego

Początki miasta sięgają wczesnego średniowiecza, gdy Kazimierz Sprawiedliwy ok. 1181 r. podarował osadę - noszącą wówczas nazwę Wietrzna Góra – zakonowi norbertanek. Wdzięczne zakonnice zmieniły nazwę osady na Kazimierz. Jej rozwojowi sprzyjało położenie na szlakach handlowych: z północy na południe i ze wschodu na zachód. Od 1325 roku Kazimierz posiada parafię, a za panowania Kazimierza Wielkiego uzyskał zamek, który uzupełnił potencjał obronny miasteczka. Król nadał też osadzie prawa miejskie i liczne przywileje. „Złota era” Kazimierza zaczyna się wraz z rozwojem handlu wiślanego od początku XVI wieku. Popyt na polskie zboże w Europie Zachodniej spowodował, że wzdłuż Wisły zaczęły powstawać porty, do których docierało zboże produkowane w folwarkach szlacheckich. Na kazimierskim odcinku rzeki wybudowano około 60 spichlerzy zbożowych, należących do bogatych rodów kupieckich: Przybyłów, Celejów i Górskich. Z tego okresu pochodzą najpiękniejsze budowle kazimierskie takie jak: kościół farny, kościół i klasztor oo. Franciszkanów, kamienice i spichlerze z fasadami o bogatej dekoracji. Potop szwedzki oraz kolejne wojny przyczyniły się do zniszczenia miasta, a rozbiory Polskie zrujnowały do końca handel wiślany i – tym samym – źródło dobrobytu mieszkańców. Za patriotyczną postawę w czasie XIX-wiecznych zrywów niepodległościowych, Rosjanie odebrali Kazimierzowi prawa miejskie w 1869 r. Po zakończeniu I wojny światowej miasteczko w coraz większym stopniu stawało się miejscowością letniskowo - wypoczynkową, chętnie odwiedzaną przez malarzy i literatów. Tu swoje domy wybudowali: pisarka Maria Kuncewiczowa, profesor warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych – Tadeusz Pruszkowski, czy jeden z najzdolniejszych uczniów profesora – malarz Antoni Michalak. Zniszczenia II wojny światowej zostały odbudowane według koncepcji architekta Karola Sicińskiego i dziś miasteczko przyciąga rzesze turystów zachęconych pięknem krajobrazu i niepowtarzalną atmosferą.  

Kalendarium
marzec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2425262728291
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
Dwa Brzegi Turystyka Kazimierza Dolnego Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki festiwale w Kazimierzu Kazimierz Dolny weekend w Kazimierzu Atrakcje Kazimierza Dolnego Kazimierski Ośrodek Kultury Plan Pobytu Wynajem sal rynek w Kazimierzu CIT kazimierska fara zabytki Kazimierza Dolnego Kultura Festiwale Marka Kazimierz Dolny KOKPiT
“Strona powstała podczas realizacji projektu „Wielofunkcyjna i dwujęzyczna strona internetowa Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki dotycząca gminy Kazimierz Dolny i subregionu trójkąta turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej „EUROszansa dla Lubelszczyzny – budowanie konsensusu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju subregionu w krajobrazie kulturowym trójkąta turystycznego: Nałęczów – Puławy – Kazimierz Dolny”.
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design