KOKPIT
Menu - Turystyka

Gmina Kazimierz Dolny

Turystyka

Gmina Kazimierz Dolny

Gmina Kazimierz Dolny położna jest na prawym brzegu Wisły, w powiecie puławskim i zajmuje obszar 72 km2. Jej usytuowanie na terenie Małopolskiego Przełomu Wisły – najładniejszego pod względem krajobrazu odcinka rzeki, w obszarze Płaskowyżu Nałęczowskiego – z najgęstszą siecią wąwozów lessowych w naszej części Europy. Fakt ten sprawia, że jest to gmina o ogromnym potencjale rozwoju turystyki. By chronić występujące tu rzadkie gatunki flory (m.in. wisienkę karłowatą, zawilca wielokwiatowego, czy miłka wiosennego) i fauny (siweczkę rzeczną, ostrygojada, czy nietoperze) oraz inne walory przyrodnicze, utworzony został Kazimierski Park Krajobrazowy. Samo miasto, malowniczo położone między doliną Wisły i wzgórzami, to turystyczna „perła”. W celu ochrony tego unikalnego zespołu urbanistyczno-architektoniczno-krajobrazowego, Kazimierz Dolny został uznany w 1994r. za Pomnik Historii. Na terenie gminy nie występują żadne większe zakłady przemysłowe i produkcyjne. Łagodny klimat i dobre ziemie sprawiają, że większość mieszkańców znajduje zatrudnienie w małych gospodarstwach rolnych, które dostarczają na rynek owoce takie jak: porzeczki, maliny, wiśnie, a nawet morele i brzoskwinie. Źródłem utrzymania wielu rodzin jest obsługa ruchu turystycznego. Na terenie miasta i gminy znajduje się bardzo wiele pensjonatów, domów oferujących pokoje gościnne, małych punktów gastronomicznych czy podwórkowych parkingów. Wiele osób pracuje w dużych, często kategoryzowanych, obiektach hotelowych, takich jak: „Król Kazimierz”, „Zajazd Piastowski” czy hotel SARP. Kazimierz posiada także wiele produktów lokalnych. Należą do nich: koguty z ciasta, wycinanki ludowe, rzeźby, bukiety z ziół, kwiatów i zbóż, wyroby z wikliny, tradycyjnie wędzone śliwki, a także miód i przedmioty z wosku. Twórcy ludowi zrzeszeni są w klubie działającym przy Kazimierskim Ośrodku Kultury i w sezonie turystycznym, w każdą 3 niedzielę miesiąca, można ich spotkać na Rynku.

Kalendarium
marzec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2425262728291
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
Turystyka Kazimierza Dolnego rynek w Kazimierzu Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki Wynajem sal kazimierska fara weekend w Kazimierzu Atrakcje Kazimierza Dolnego Kultura Marka Kazimierz Dolny festiwale w Kazimierzu Dwa Brzegi zabytki Kazimierza Dolnego Kazimierz Dolny CIT Festiwale Kazimierski Ośrodek Kultury Plan Pobytu KOKPiT
“Strona powstała podczas realizacji projektu „Wielofunkcyjna i dwujęzyczna strona internetowa Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki dotycząca gminy Kazimierz Dolny i subregionu trójkąta turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej „EUROszansa dla Lubelszczyzny – budowanie konsensusu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju subregionu w krajobrazie kulturowym trójkąta turystycznego: Nałęczów – Puławy – Kazimierz Dolny”.
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design