KOKPIT

FESTIWAL ORGANOWY

Witamy na stronie Wirtualnego Kazimierskiego Festiwalu Organowego 2020!
W tym miejscu będą Państwo mogli:

obejrzeć i pobrać wszystkie zarejestrowane koncerty;

zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi kazimierskich organów;

pobrać materiały promocyjne i program wszystkich koncertów.

03 lipca 2020

Ostatni film z serii "Zanim zabrzmią organy..." promujący Wirtualny Kazimierski Festiwal Organowy 2020. Kazimierski organista, Pan Janusz Głos, po raz ostatni w naszym filmie powie kilka słów o organach i zaprezentuje ich brzmienie. Zapraszamy!


02 lipca 2020

W szóstej części serii "Zanim zabrzmią organy" Pan Janusz Głos opowie jak dba o 400-letnie kazimierskie organy. Zapraszamy do oglądania!

01 lipca 2020

Piąta część filmu z serii "Zanim zabrzmią organy...". Tym razem Pan Janusz Głos, kazimierski organista, pokazuje nam miechy, piszczałki i ćwierćwałki i tłumaczy w jaki sposób działają. Zapraszamy do oglądania!

Registrator - dodatkowe ręce organisty, pomocnik przy obsłudze registrów.
Register – przycisk w organach piszczałkowych, służący do załączania pojedynczych głosów instrumentu lub grup głosów. W niektórych organach przyjmują formę cięgieł – manubrii.

Wszystkim, którzy chcą dogłębnie poznać historię kazimierskich organów, polecamy opracowanie Pana Kazimierza Parfianowicza poświęcone kazimierskim organom, a wykonane na zlecenie Muzeum Nadwiślańskiego. Przytoczone poniżej fragmenty pochodzą właśnie z owej monografii.

Budowniczym i zarazem pierwszym organistą kazimierskich organów był Szymon Liliusz. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z księgi metrykalnej kościoła farnego i jest to akt zawarcia związku małżeńskiego z Katarzyną Lichońską 11. września 1622 roku. Kim byli kolejni organiści w kolejnych latach? Do roku 1692 na organach grał Sebastian Michner. Na „pamiątkę” wyrył na prospekcie swoje imię i nazwisko wraz z datą. Kolejni organiści nie upamiętniali w podobny sosób swojej działalności. Współcześnie na organach „podpisali” się organiści: Aleksander Wojciaszkiewicz i kolejny po nim – Stefan Łubek, który był organistą w kazimierskiej Farze w latach 1946-91. Jego następcą jest obecny organista – Janusz Adam Głos. Pan Adam zna organy jak mało kto. Przez kolejne filmy będzie naszym przewodnikiem, opowie co organom w duszy gra i jaki lubią klimat…

W 400-lecie kazimierskich organów przygotowaliśmy dla Państwa niespodziankę. Zabierzemy Państwa na wirtualną wycieczkę, pokażemy kazimierskie organy, zajrzymy w każdy zakamarek tego przepięknego, zabytkowego instrumentu. Naszym przewodnikiem będzie Pan Adam Janusz Głos – organista kazimierskiej Fary. ">http://

02 czerwca 2020

"Szanowni Państwo – Drodzy Melomani, 400 lat temu w Kazimierskiej Farze zabrzmiał po raz pierwszy instrument, którego jakością muzycznych dźwięków zachwycamy się i dziś, z należnym szacunkiem dla tradycji i historii, że oto słuchamy najstarszych polskich organów, zachowujących pełną sprawność koncertową. Polskich, bo zbudowanych tutaj – w Kazimierzu nad Wisłą" [Jan Popis]

Mamy to!!! Jak to miło zbierać efekty pracy.

Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego „Kultura w sieci” finansowanego ze środków MKIDN.
Do programu zgłoszono łącznie 5 948 wniosków.
Wyłoniono 1 182 zwycięskie projekty. Jesteśmy!

Kazimierski Festiwal Organowy w roku 2020 będzie dostępny również w sieci jako WIRTUALNY KAZIMIERSKI FESTIWAL ORGANOWY. Tym sposobem prawie pięćdziesięcioletnia tradycja organowych koncertów zostaje nie tylko utrzymana, ale przeniesiona również do rzeczywistości wirtualnej.

Wyniki naboru do programu dotacyjnego: kliknij tutaj

Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design