KOKPIT
Menu - Turystyka

Atrakcje Markuszowa

Turystyka

Atrakcje Markuszowa

Markuszów posiada dwie świątynie. Pierwsza z nich to kościół parafialny pw. św. Józefa Oblubieńca, św. Michała Archanioła i św. Małgorzaty, wybudowany w drugiej połowie XVI wieku z fundacji Firlejów w stylu baroku lubelskiego. We wnętrzu świątyni znajdują się m.in. zabytkowe drewniane ołtarze o barokowej konstrukcji i rokokowej dekoracji. Obok kościoła zlokalizowana jest plebania, w której urzędował ks. Józef Koźmian, prowadzący tam szkołę elementarną i bibliotekę.
Drugi kościół to niewielka świątynia wzniesiona na początku XVII wieku w stylu renesansu lubelskiego. Wybudował ją Jan Firlej, który jako neofita (z protestantyzmu wrócił na katolicyzm) ufundował kościół wraz z przytułkiem dla ludzi starych i ubogich. Na budowniczego kościółka wybrał on lubelskiego muratora włoskiego pochodzenia Piotra Durie.
Telefon do parafii: (81) 881 89 15.

W bliskim sąsiedztwie Markuszowa, we wsi Łany, znajduje się skromny, drewniany kościół wybudowany na początku XX wieku przez ks. Piotra Golińskiego. Ksiądz Goliński dzięki wielkiej pobożności (głosił kult Maryi i Najświętszego Sakramentu) i wielkiej skromności (nawet zimą chodził boso) szybko zdobył szacunek wśród wiernych mimo, iż należał do ruchu mariawitów, oficjalnie potępionych przez papieża.
Historia parafii starokatolickiej była bardzo burzliwa, dochodziło do konfliktów z katolikami. Dziś parafia mariawitów praktycznie nie funkcjonuje. 

Dla amatorów turystyki rowerowej przygotowany został szlak oznaczony kolorem żółtym, o długości 19 km, biegnący wokół Markuszowa. Szlak przebiega przez miejsca związane z ludowym poetą Janem Pockiem, pokazuje piękno okolicznej przyrody oraz miejsca i zabytki związane z lokalną historią. 

Kalendarium
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
KOKPiT Kazimierz Dolny weekend w Kazimierzu Festiwale Dwa Brzegi Turystyka Kazimierza Dolnego Wynajem sal Kazimierski Ośrodek Kultury Atrakcje Kazimierza Dolnego zabytki Kazimierza Dolnego kazimierska fara Marka Kazimierz Dolny rynek w Kazimierzu CIT Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki Kultura festiwale w Kazimierzu Plan Pobytu
“Strona powstała podczas realizacji projektu „Wielofunkcyjna i dwujęzyczna strona internetowa Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki dotycząca gminy Kazimierz Dolny i subregionu trójkąta turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej „EUROszansa dla Lubelszczyzny – budowanie konsensusu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju subregionu w krajobrazie kulturowym trójkąta turystycznego: Nałęczów – Puławy – Kazimierz Dolny”.
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design