KOKPIT
Menu - Turystyka

Atrakcje Markuszowa

Turystyka

Atrakcje Markuszowa

Markuszów posiada dwie świątynie. Pierwsza z nich to kościół parafialny pw. św. Józefa Oblubieńca, św. Michała Archanioła i św. Małgorzaty, wybudowany w drugiej połowie XVI wieku z fundacji Firlejów w stylu baroku lubelskiego. We wnętrzu świątyni znajdują się m.in. zabytkowe drewniane ołtarze o barokowej konstrukcji i rokokowej dekoracji. Obok kościoła zlokalizowana jest plebania, w której urzędował ks. Józef Koźmian, prowadzący tam szkołę elementarną i bibliotekę.
Drugi kościół to niewielka świątynia wzniesiona na początku XVII wieku w stylu renesansu lubelskiego. Wybudował ją Jan Firlej, który jako neofita (z protestantyzmu wrócił na katolicyzm) ufundował kościół wraz z przytułkiem dla ludzi starych i ubogich. Na budowniczego kościółka wybrał on lubelskiego muratora włoskiego pochodzenia Piotra Durie.
Telefon do parafii: (81) 881 89 15.

W bliskim sąsiedztwie Markuszowa, we wsi Łany, znajduje się skromny, drewniany kościół wybudowany na początku XX wieku przez ks. Piotra Golińskiego. Ksiądz Goliński dzięki wielkiej pobożności (głosił kult Maryi i Najświętszego Sakramentu) i wielkiej skromności (nawet zimą chodził boso) szybko zdobył szacunek wśród wiernych mimo, iż należał do ruchu mariawitów, oficjalnie potępionych przez papieża.
Historia parafii starokatolickiej była bardzo burzliwa, dochodziło do konfliktów z katolikami. Dziś parafia mariawitów praktycznie nie funkcjonuje. 

Dla amatorów turystyki rowerowej przygotowany został szlak oznaczony kolorem żółtym, o długości 19 km, biegnący wokół Markuszowa. Szlak przebiega przez miejsca związane z ludowym poetą Janem Pockiem, pokazuje piękno okolicznej przyrody oraz miejsca i zabytki związane z lokalną historią. 

Kalendarium
styczeń 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
282930311
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
Festiwale CIT zabytki Kazimierza Dolnego Wynajem sal weekend w Kazimierzu Atrakcje Kazimierza Dolnego rynek w Kazimierzu Turystyka Kazimierza Dolnego KOKPiT Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki Marka Kazimierz Dolny Plan Pobytu Kultura festiwale w Kazimierzu kazimierska fara Dwa Brzegi Kazimierz Dolny
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design