KOKPIT
Menu - Turystyka

Atrakcje Kurowa

Turystyka

Atrakcje Kurowa

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła to trzynawowa późnorenesansowa budowla, której pierwszym fundatorem był Piotr Kurowski. Wewnątrz świątyni znajduje się oryginalny barokowy ołtarz i 7 ołtarzy bocznych, a także nagrobek Stanisława Zbąskiego z roku 1587 wykonany przez Santi Gucciego, słynnego muratora pochodzącego z Florencji. W pobliżu kościoła znajduje się osiemnastowieczna dzwonnica i klasycystyczna plebania, wybudowana w latach 1778-1782 dla ks. Grzegorza Piramowicza. Ten pedagog, działacz oświatowy i pisarz oświeceniowy, który był autorem pierwszego polskiego elementarza, założył w Kurowie szkołę parafialną.
Telefon do parafii: (81) 881 10 29.

Specyficznym i dominującym od kilkuset lat rodzajem wytwórczości w Kurowie jest garbarstwo, kuśnierstwo i futrzarstwo, a głównie wyrób kożuchów. Miejscowość z tego rodzaju działalności znana była od lat nie tylko w Polsce, ale i za granicą. To tu znajdowały się słynne Lubelskie Zakłady Futrzarskie, które wygrywały liczne pokazy mody. Gdy w listopadzie 2003 roku zakłady upadły, pojawiło się całe mnóstwo drobnych zakładów rzemieślniczych. Najczęściej są to małe pracownie połączone ze sklepem, w których klientów traktuje się bardzo indywidualnie. 

„Kozi Bór” to leśnictwo i Obszar Chronionego Krajobrazu, w skład którego wchodzi użytek ekologiczny „Zabagniony Łęg” i „Torfowisko Wysokie”. Są to tereny, na których przeważają bory mieszane i lasy z dębem bezszypułkowym, bory bagienne, dąbrowy, zbiorowiska grabowe, olsy i łęgi. Dzięki różnorodności szaty roślinnej tereny te są bardzo atrakcyjne dla grzybiarzy i miłośników spędzania wolnego czasu na łonie natury. 

Kalendarium
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
KOKPiT zabytki Kazimierza Dolnego Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki rynek w Kazimierzu festiwale w Kazimierzu Kultura Wynajem sal Marka Kazimierz Dolny Kazimierski Ośrodek Kultury Kazimierz Dolny Turystyka Kazimierza Dolnego weekend w Kazimierzu Plan Pobytu Atrakcje Kazimierza Dolnego CIT Dwa Brzegi kazimierska fara Festiwale
“Strona powstała podczas realizacji projektu „Wielofunkcyjna i dwujęzyczna strona internetowa Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki dotycząca gminy Kazimierz Dolny i subregionu trójkąta turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej „EUROszansa dla Lubelszczyzny – budowanie konsensusu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju subregionu w krajobrazie kulturowym trójkąta turystycznego: Nałęczów – Puławy – Kazimierz Dolny”.
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design