KOKPIT
Menu - Turystyka

Atrakcje Końskowoli

Turystyka

Atrakcje Końskowoli

Kościół parafialny pw. Znalezienia Krzyża Świętego i św. Andrzeja Apostoła został przebudowany ze stylu renesansu lubelskiego w drugiej połowie XVII wieku przez Tylmana z Gameren. W wyniku tych prac stał się trójnawową bazyliką. Świątynia jest swoistym mauzoleum rodziny Tęczyńskich, której przedstawiciel, Andrzej Tęczyński, był fundatorem kościoła w połowie XVI w. W krypcie kaplicy północnej znajduje się unikalny grobowiec z pomnikiem ukazującym Vanitas – Marność Życia, w którym pochowano Łukasza z Bnina Opalińskiego i jego żonę Izabelę.
Drugi kościół, z początku XVII wieku, to miniatura w stylu renesansu lubelskiego pw. św. Anny. Murowana, niewielka świątynia jest zadziwiająco bogato dekorowana jak na kościółek przyszpitalny. Szczególnie dekoracyjne są sterczynowe szczyty kościoła. Wewnątrz możemy podziwiać obraz lubelskiego malarza Jana Szczerbca, przedstawiający św. Annę Samotrzecią oraz dekoracje z widocznymi wpływami: gotyku, renesansu włoskiego i flamandzkiego, a nawet Bizancjum. To bogactwo wpływów zawdzięcza kościół położeniu na styku wielu kultur.
Telefon do parafii: (81) 889 20 00. 

Przez teren gminy Końskowola przebiega bardzo ciekawy szlak rowerowy o długości 21 km, którego nazwa wiąże się z licznymi plantacjami róż, obok których ten szlak przebiega. Tradycje szkółkarskie okolic Końskowoli zapoczątkowane zostały na przełomie XVIII i XIX wieku przez ks. Izabelę Czartoryską i trwają do dziś. Szlak przebiega przez ciekawy teren o urozmaiconej rzeźbie, szczególnie efektowny latem podczas kwitnienia róż. 

Jedną z atrakcji okolic Końskowoli jest spływ kajakowy Kurówką. Długość spływu to ok. 16 km, a sam spływ określany jest jako łatwy i odbywa się na trasie Szumów – Opoka i Opoka – Ośrodek ZDUNG. Jednym z organizatorów spływu jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Puławach.
MOSiR Puławy, tel. 81 8804666.     

Kalendarium
styczeń 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
282930311
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
Kazimierz Dolny Kultura Festiwale Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki Atrakcje Kazimierza Dolnego weekend w Kazimierzu KOKPiT Plan Pobytu Turystyka Kazimierza Dolnego rynek w Kazimierzu kazimierska fara Wynajem sal Marka Kazimierz Dolny festiwale w Kazimierzu Dwa Brzegi CIT zabytki Kazimierza Dolnego
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design