KOKPIT
Menu - Turystyka

Atrakcje Janowca

Turystyka

Atrakcje Janowca

Na wiślanej skarpie wznosi się jeden z największych i najpiękniej położonych zamków w Polsce. Zbudowany na początku XVI wieku przez potężny, magnacki ród Firlejów, był nowoczesnym zamkiem typu bastejowego, przystosowanym do użycia broni palnej. Do końca XVIII wieku pełnił rolę wspaniałej rezydencji magnackiej, goszczącej w swoich murach polskich królów i innych wspaniałych gości m.in. Jana Kochanowskiego z pobliskiego Czarnolasu. Od XIX wieku zamek zaczął popadać w ruinę, aż w 1975 roku trafił pod opiekę Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym (był ostatnim prywatnym zamkiem w Polsce ludowej). Na terenie parku zamkowego możemy także zwiedzić XVIII – wieczny dwór przeniesiony tu z Moniak koło Urzędowa, którego bogate wyposażenie daje obraz życia polskiej szlachty. Obok dworu na uwagę zasługują XIX–wieczne obiekty drewniane: stodoła i spichlerz, w którym mieści się ekspozycja etnograficzna.
Tel: (81) 881 52 28. http://www.muzeumnadwislanskie.pl

Niedaleko Janowca, we wsi Janowice, położonej nad rzeką Plewką, utworzono retencyjny zbiornik wodny o powierzchni 14 ha. Jest to jedyne tak duże kąpielisko na terenie powiatu puławskiego. Dzięki temu, że rzeka Plewka płynie przez tereny słabo zaludnione, zbiornik ma pierwszą klasę czystości wód. Znajduje się tu strzeżona plaża i wypożyczalnia sprzętu pływającego. 

Prowadzona jest przez rzeźbiarza-samouka, pana Zygmunta Kozaka. Jest on autorem kilkuset drewnianych rzeźb i płaskorzeźb o różnej tematyce: sakralnej, przyrodniczej i patriotycznej. Ciekawostką w twórczości pana Kozaka są figurki przywódców państwowych i portrety polskich noblistów. Artysta od wielu lat popularyzuje rzeźbiarstwo wśród dzieci i młodzieży.
Zwiedzanie po wcześniejszym kontakcie, tel. 81 8804033. 

Kalendarium
czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
festiwale w Kazimierzu Dwa Brzegi Kazimierz Dolny Plan Pobytu Turystyka Kazimierza Dolnego CIT Marka Kazimierz Dolny kazimierska fara Atrakcje Kazimierza Dolnego Festiwale Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki KOKPiT Kultura rynek w Kazimierzu Wynajem sal weekend w Kazimierzu zabytki Kazimierza Dolnego
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design