KOKPIT
Menu - Kultura

Aktualności

Kultura

Aktualności

Zajęcia warsztatowe w zakresie rękodzielnictwa lokalnego

19 stycznia 2019

W zajęciach może wziąć udział maksymalnie 21 osób zamieszkujących następujące gminy Baranów, Janowiec, Kazimierz Dolny, Końskowola, Kurów, Markuszów, Nałęczów, Puławy, Wąwolnica, Wojciechów i Żyrzyn, w tym osoby z grup defowaryzowanych z uwagi na wiek (60+ poza sferą aktywności zawodowej) oraz niepełnosprawność.

Warsztaty organizowane będą w trzech zakresach tematycznych:
1) warsztaty z zakresu tkactwa tradycyjnego na krośnie prowadzone będą przez 3 dni. W pierwszym dniu uczestnicy zostaną zapoznani z budową i zasadą działania warsztatu tkackiego, sposobem przygotowania warsztatu do pracy – wykonanie osnowy i założenie jej na warsztat. Drugiego dnia uczestnicy przygotują materiały do tkania i rozpoczną prace na krośnie tkackim. W trzecim dniu uczestnicy będą kontynuowali prace tkackie. Zajęcia będą trwały 7 godzin lekcyjnych każdego dnia.
2) warsztaty z zakresu tworzenia wianka z kwiatów łąkowych i polnych do stroju ludowego i obrzędowego będą prowadzone przez 2 dni. W pierwszym dniu uczestnicy zapoznają się ze znaczeniem wianka w stroju ludowym i obrzędowym Ziemi Lubelskiej. Następnie zapoznają się z używanymi materiałami, kolejnym etapem będzie botaniczne odwzorowanie kwiatów łąkowych i polnych, następnie zmontowanie wianka tradycyjnego do stroju ludowego. W drugim dniu uczestnicy zapoznają się z zasadą tworzenia korony do stroju obrzędowego (sobótki, dożynki), przygotowania materiału, wykonanie kwiatów łąkowych i polnych (maki, chabry i stokrotki). Montaż podstawy korony i ostateczne zmontowanie korony. W każdym dniu zajęcia będą trwały po 6 godzin lekcyjnych.
3) warsztaty z zakresu garncarstwa będą prowadzone przez 2 dni. W pierwszym dniu uczestnicy zostaną zapoznani z tradycją garncarstwa, sposobem pozyskiwania gliny, wyrabianiem gliny w celu przygotowania do wykonania produktu. Następnie uczestnicy kursu wykonają dwie prace. Będą to tradycyjne wazoniki według wzorów lubelskich. Następnie ozdobią swoje prace poprzez wyrysowanie wzoru. W każdym dniu zajęcia będą trwały po 6 godzin lekcyjnych.


Termin zajęć warsztatowych:
- warsztaty z zakresu tkactwa tradycyjnego: 23, 24, 25 luty 2019r.
- warsztaty z zakresu tworzenia wianka do stroju ludowego i obrzędowego: 2 i 3 marca 2019r.
- warsztaty z zakresu garncarstwa: 27 kwietnia i 8 maja 2019r.

Miejsce spotkania: „Siedlisko Małgorzaty”, Kazimierz Dolny, Cholewianka 7A.

 

Celem zajęć warsztatowych jest integracja osób z grup defaworyzowanych „60+” oraz niepełnosprawnych z obszaru LSR LGD Zielony Pierścień do podjęcia działań poprzez udział w warsztatach tkackich, garncarskich i wyplatania wianków z kwiatów.

Osoby zainteresowane zajęciami warsztatowymi proszone są o wypełnienie i podpisanie formularza zgłoszeniowego i dostarczenie go mailem (urbanmalgorzata@tlen.pl) w terminie do 15 lutego 2019 r. Za terminowe wniesienie zgłoszenia uznaje się termin jego wpłynięcia na maila Organizatora. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Formularz zgłoszeniowy i Regulamin określający zasady rekrutacji uczestników zamieszczamy poniżej do pobrania. W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy (urbanmalgorzata@tlen.pl) lub telefoniczny: 510157111.
Projekt grantowy pn. „Przeprowadzenie warsztatów w zakresie tkactwa, garncarstwa oraz wykonania wianka z kwiatów łąkowych i polnych dla mieszkańców subregionu objętego Lokalną Strategią Rozwoju w tym dla grup defaworyzowanych społecznie z uwagi na wiek „60+” oraz orzeczoną niepełnosprawność” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
„Zadanie realizowane w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju wdrażanej przez Lokalną Grupę Działania „Zielony Pierścień”
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

ZAPRASZAMY!
 

Kalendarium
sierpień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
27282930311
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
KOKPiT Plan Pobytu rynek w Kazimierzu kazimierska fara Dwa Brzegi Atrakcje Kazimierza Dolnego weekend w Kazimierzu CIT Turystyka Kazimierza Dolnego Wynajem sal Kultura festiwale w Kazimierzu Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki Festiwale Marka Kazimierz Dolny Kazimierz Dolny zabytki Kazimierza Dolnego
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design