KOKPIT
Menu - Współpraca

Stowarzyszenie Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego

Współpraca

Stowarzyszenie Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego

ZAJĘCIA WARSZTATOWE DLA MIESZKAŃCÓW SUBREGIONU W TYM DLA OSÓB Z GRUP DEFAWORYZOWANYCH W ZAKRESIE RĘKODZIELNICTWA LOKALNEGO

06 sierpnia 2019

Uprzejmie informujemy, że Stowarzyszenie Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego w ramach projektu grantowego pn. „Zajęcia warsztatowe w zakresie rękodzieła ludowego charakterystycznego dla subregionu objętego Lokalną Strategią Rozwoju” organizuje bezpłatne zajęcia warsztatowe dla mieszkańców subregionu w tym dla osób z grup defaworyzowanych, które mają już minimalne doświadczenie w rękodziele. Zajęcia skierowane są do osób pełnoletnich.

W zajęciach może wziąć udział maksymalnie 40 osób zamieszkujących następujące gminy Baranów, Janowiec, Kazimierz Dolny, Końskowola, Kurów, Markuszów, Nałęczów, Puławy, Wąwolnica, Wojciechów i Żyrzyn, w tym 20 osób z grup defaworyzowanych z uwagi na wiek (60+ poza sferą aktywności zawodowej) oraz niepełnosprawność.

Warsztaty organizowane będą w następujących zakresach tematycznych:
1) warsztaty z zakresu tworzenia palm wielkanocnych prowadzone będą przez 2 dni. Zakres tematyczny obejmuje: w pierwszym dniu przygotowanie teoretyczne do wykonania palmy tradycyjnej, przedstawienie wzorów palm tradycyjnych charakterystycznych dla Lubelszczyzny, przygotowanie materiałów oraz wykonanie dwóch palm tradycyjnych. W drugim dniu przekazanie podstaw teoretycznych do wykonania palmy współczesnej, omówienie wzorów, przygotowanie materiału i wykonanie dwóch palm współczesnych. Zajęcia będą trwały 6 godzin lekcyjnych każdego dnia.
2) warsztaty z zakresu zdobienia jaj techniką batikowania będą prowadzone przez 2 dni. W pierwszym dniu uczestnicy zostaną zapoznani z teorią dotyczącą tworzenia jajka batikowego, potrzebnych narzędzi – przygotowywania ich do pracy, farb i zasad przygotowywania wosku i wydmuszek oraz tradycyjnych wzorów z Lubelszczyzny. Następnie uczestnicy wykonają 6 pisanek na wydmuszce z jaja kurzego techniką dwóch kolorów. W drugim dniu przekazana będzie wiedza na temat wykorzystania wzorów tradycyjnych przy tworzeniu pisanki wielokolorowej, zasady łączenia kolorów a następnie uczestnicy wykonają 4 pisanki wielokolorowe na wydmuszkach gęsich. W każdym dniu zajęcia będą trwały po 6 godzin lekcyjnych.
3) warsztaty z zakresu zdobienia jaj skrobanych ostrym nożykiem będą prowadzone przez 1 dzień. Uczestnicy zostaną zapoznani z teorią dotyczącą zdobienia jaj za pomocą ostrego nożyka według tradycyjnych wzorów z Lubelszczyzny. Uczestnicy wykonają 4 pisanki na wydmuszkach jaj. Zajęcia będą trwały 6 godzin lekcyjnych.
4) warsztaty z zakresu tworzenia tradycyjnych pająków ozdobnych ze słomy i bibuły będą prowadzone przez 2 dni. W pierwszym dniu uczestnicy zapoznają się z tradycją w zakresie tworzenia pająków jako ozdób w chatach wiejskich – omówiona zostanie technika wykonania pająka geometrycznego - następnie uczestnicy przygotują potrzebne materiały: słomki i bibułowe motylki i wykonają pająk geometryczny. W drugim dniu uczestnicy zapoznają się z techniką tworzenia pająka „na obręczy" przygotują niezbędne materiały (słomki i kwiaty z bibuły) - następnie połączą tworząc produkt końcowy. W każdym dniu zajęcia będą trwały po 6 godzin lekcyjnych.

Termin zajęć warsztatowych: 

- warsztaty z zakresu tworzenia palm wielkanocnych: 30 i 31 sierpnia 2019r.
- warsztaty z zakresu zdobienia jaj techniką batikowania: 8 i 9 września 2019r.
- warsztaty z zakresu zdobienia jaj skrobanych ostrym nożykiem: 12 września 2019r.
- warsztaty z zakresu tworzenia tradycyjnych pająków ozdobnych ze słomy i bibuły: 3 i 4 września 2019r.

Miejsce spotkania: „Siedlisko Małgorzaty”, Kazimierz Dolny, Cholewianka 7A.

Celem zajęć warsztatowych jest integracja osób z obszaru LSR LGD Zielony Pierścień do podjęcia działań poprzez udział w warsztatach z zakresu tworzenia palm tradycyjnych i współczesnych, zdobienia pisanek metodą batikową, zdobienia pisanek ostrym nożykiem, tworzenia tradycyjnych pająków ozdobnych ze słomy i bibuły. 

Osoby zainteresowane zajęciami warsztatowymi proszone są o wypełnienie i podpisanie formularza zgłoszeniowego i dostarczenie go mailem (urbanmalgorzata@tlen.pl) w terminie do 23 sierpnia 2019 r. Za terminowe wniesienie zgłoszenia uznaje się termin jego wpłynięcia na maila Organizatora. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Formularz zgłoszeniowy i Regulamin określający zasady rekrutacji uczestników zamieszczamy poniżej do pobrania. W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy (urbanmalgorzata@tlen.pl) lub telefoniczny: 510157111.
Projekt grantowy pn. „Zajęcia warsztatowe w zakresie rękodzieła ludowego charakterystycznego dla subregionu objętego Lokalną Strategią Rozwoju” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
„Zadanie realizowane w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju wdrażanej przez Lokalną Grupę Działania „Zielony Pierścień”
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

ZAPRASZAMY!
 

Kalendarium
styczeń 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
282930311
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
festiwale w Kazimierzu Atrakcje Kazimierza Dolnego zabytki Kazimierza Dolnego KOKPiT Wynajem sal CIT Festiwale Turystyka Kazimierza Dolnego Marka Kazimierz Dolny Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki Kultura Kazimierz Dolny Plan Pobytu kazimierska fara weekend w Kazimierzu rynek w Kazimierzu Dwa Brzegi
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design