KOKPIT
Menu - Oferta

Kazimierska Akademia Fotografii

Oferta

Kazimierska Akademia Fotografii

Spotkanie z Adamem Bujakiem - Kazimierska Akademia Fotografii i promocja nowego albumu pt. "Kazimierz Dolny"

28 lipca 2014

Adam Bujak – polski artysta fotografik. Laureat wielu prestiżowych nagród i odznaczeń między innymi Orderu św. Marii Magdaleny, Orderu Wielkiego św. Zygmunta, nagrody Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia „Totus 2003" oraz - przyznanego w 2013 roku - złotego medalu Jana Pawła II. W 2005 roku uhonorowany przez Ministerstwo Kultury, Sztuki i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Autor ponad stu trzydziestu albumów, plakatów i kalendarzy. Zasłynął przede wszystkim jako fotograf papieża Jana Pawła II, jak również niestrudzony dokumentalista polskiej historii, tradycji, zwyczajów i architektury. W absolutnie unikatowy sposób uwiecznia na zdjęciach obrzędy i rytuały religijne tak chrześcijan jak i przedstawicieli innych wyznań. Jego fotografie nie tylko ilustrują wydarzenia, ale przede wszystkim oddają towarzyszące im emocje i przeżycia uczestników. Jak mało który artysta bowiem, Adam Bujak posiadł dar uchwycenia w kadrze nawet najbardziej ulotnych momentów ludzkiego życia. Jego talent, ale przede wszystkim osobowość i skromny charakter, otwierają przed jego obiektywem miejsca niedostępne dla zwykłych ludzi. Tak było między innymi podczas prac nad albumami o polskich klasztorach kontemplacyjnych Kamedułów, Norbertanek i Karmelitanek, prawosławnej Rusi, czy zamkniętej i nieufnej społeczności Romów.
Urodzony 12 maja 1942 w Krakowie, całe dotychczasowe życie prywatne i zawodowe związał z tym miastem. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików [od 1967 r.] oraz Royal Photographic Society w Londynie [od 1970 r.]. Należy również do Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej w Szwajcarii. Swoje prace prezentuje w kraju i za granicą. Można było je oglądać m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Etnografii i Folkloru w Tel Awiwie czy George Eastman House w Rochester w Stanach Zjednoczonych. Wystawę stałą twórczości Adama Bujaka można podziwiać w Domu Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie. Fotograf współpracował z licznymi wydawnictwami: „Haprer and Row” w Nowym Jorku, „Herder Verlag” w Niemczech, „Styria Verlag” w Austrii, „Ignatius Press”, „Life Magazine” w USA, „Editions du Dialogue”, „Editions” we Francji „Bosz”, „Sport i Turystyka” czy Kwadrat. Od 1996 roku nieprzerwanie związany z krakowskim wydawnictwem „Biały Kruk”.
Przez ponad 40 lat uwieczniał na zdjęciach życie i posługę kapłańską Ojca Świętego Jana Pawła II. Prywatnie ich losy połączył wiele lat wcześniej sam Kraków i rodzinne kamienice. Swe pierwsze zdjęcie przyszłego papieża Bujak wykonał kilkanaście lat później – w 1958 roku podczas święceń biskupich Wojtyły, natomiast na stałe towarzyszył mu z aparatem od 1963 roku. Setki tysięcy zdjęć, które wykonał w tym czasie są niezwykłym świadectwem zarówno życia kapłańskiego jak i wydarzeń całego pontyfikatu Jana Pawła II. Bujak towarzyszył mu zarówno podczas najważniejszych uroczystości kościelnych, jak i w chwilach samotnej modlitwy czy prywatnej zadumy. Jako fotograf, był obecny przy Ojcu Świętym w najbardziej doniosłych i niezapomnianych dla niego chwilach. Do takich należała z pewnością pielgrzymka do Jerozolimy i wizyta w Bazylice Grobu Bożego a także wszystkie pielgrzymki do Ojczyzny. Bujak towarzyszył mu również podczas ostatnich dni jego życia i w chwilach ostatniego pożegnania.
Śmierć Ojca Świętego nie przerwała pracy Adama Bujaka nad dokumentowaniem jego dzieła. Fotograf zwykł mawiać, że jego zadanie zostanie zakończone dopiero w chwili kanonizacji Jana Pawła II.

http://adambujak.pl/
 

Tagi:
Kalendarium
wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
311
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
weekend w Kazimierzu Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki Wynajem sal Turystyka Kazimierza Dolnego Dwa Brzegi kazimierska fara festiwale w Kazimierzu CIT Kultura Marka Kazimierz Dolny Atrakcje Kazimierza Dolnego Kazimierz Dolny KOKPiT zabytki Kazimierza Dolnego rynek w Kazimierzu Festiwale Plan Pobytu
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design