KOKPIT
Menu - Kultura

Aktualności

Kultura

Aktualności

Spotkanie autorskie z Utą Gnatowską

07 września 2019

UTA HENRYKA GNATOWSKA
W 1970 roku ukończyłam Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z dyplomem konserwatora zabytków. Wcześniej studiowałam historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w moim rodzinnym Lublinie.
Po dyplomie w Toruniu przenoszę się do Warszawy, gdzie pracuję jako konserwator na Zamku Królewskim (1973-1974), jednocześnie malując.
Z czasem porzucam konserwacje na rzecz malarstwa. Mam wiele wystaw indywidualnych w Polsce, jak i za granicą.
W 1991 roku otwieram galerię „UTA” w swoim domu na Zaciszu w Warszawie. Przez 25 lat na wiosnę, na jesieni aranżuję wernisaże swoich prac – zawsze w nowym zestawie.
Dlaczego napisałam tę książeczkę?
Odkąd pamiętam, przyjeżdżałam tu, do Kazimierza, z pobliskiego Lublina, najpierw z rodzicami, później ze swoim „chłopakiem”. A po studiach z Warszawy z mężem, z mężem i dziećmi, i w końcu sama…
Albrychtówka i Męćmierz były zawsze celem pieszych wycieczek, a później miejscem malowania „pysznych” motywów.
Nie tak dawno, w perspektywie lat życia, znalazłam się sama w pensjonacie Ministerstwa Sprawiedliwości na Albrychtówce. Z nudów chciałam opisać pierwszy swój spacer sprzed pół wieku. I okazało się że nic nie wiem o historii tego miejsca, o ludziach tu mieszkających teraz i przed wojną. I tak się zaczęło…Materiały zbierałam ponad siedem lat. Jest to właściwie historia upływającego czasu, opisana na kanwie historii kilku mieszkających tu rodzin.
Zapraszam więc do podróży w czasie i w przestrzeni Albrychtówki.
 

Kalendarium
kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2930311
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
Festiwale rynek w Kazimierzu Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki KOKPiT Dwa Brzegi CIT zabytki Kazimierza Dolnego Turystyka Kazimierza Dolnego Wynajem sal festiwale w Kazimierzu Plan Pobytu Atrakcje Kazimierza Dolnego Kazimierz Dolny weekend w Kazimierzu kazimierska fara Marka Kazimierz Dolny Kultura
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design