KOKPIT
Menu - Mapa serwisu

Archiwum

Mapa serwisu

Archiwum

Pleneriada 2019 - podsumowanie

15 kwietnia 2019

14 kwietna 2019 roku zakończyła się Kazimierzu Dolnym nad Wisłą IX Kazimierska PLENERIADA Uczelni Artystycznych zorganizowana przez warszawską „Fundację Galerii STALOWA”. Wzięli w niej udział studenci i kadra dydaktyczna z UA w Poznaniu, Uniwersytetu Rzeszowskiego i ASP w Gdańsku. Przez 11 dni w Domu Pracy Twórczej KUL przy ulicy Puławskiej 94 w Kazimierzu Dolnym studenci mogli pod okiem swoich profesorów i asystentów nie tylko tworzyć obrazy, ale również zwiedzić okolicę, dobrze się poznać i wspólnie pobiesiadować. Stałym punktem programu była wieczorna część seminaryjna, podczas której kadra dydaktyczna prowadziła prezentacje i zajęcia dla wszystkich studentów i zaproszonych gości. Uczestnicy mieli okazję poznać dogłębnie twórczość kadry dydaktycznej, nawiązali wiele cennych znajomości, snują plany wspólnych przedsięwzięć artystycznych.
Jedno popołudnie przeznaczone było na wypad do Lublina – zwiedzanie Kaplicy Świętej Trójcy, spacer po mieście i wizyty w galeriach Wirydarz, Biała, Centrum Spotkania Kultur oraz Labirynt. Gościem Specjalnym był tym razem znany artysta malarz, prof. Adam Wsiołkowski, który niezwykle ciekawie opowiadał o swojej twórczości, a następnie zaprezentował i omówił film „Obecność” oraz przedstawił kilka innych, niezwykle interesujących krótkich filmików opisujących Jego twórczość ora pasję kolekcjonerską. . Jeden wieczór uczestnicy spędzili przy ognisku.
Wernisaż wystawy poplenerowej w gościnnych pomieszczeniach Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki przy ul. Lubelskiej 12 przyciągnął spore grono miłośników sztuki. Wśród wielu znakomitości obecni byli profesorowie ASP w Warszawie, Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, Zastępca Burmistrza Kazimierza Dolnego Dariusz Wróbel, artyści związani z Kazimierzem i zarząd Tow. Przyjaciół Kazimierza. Jury złożone z uczestników PLENERIADY oraz zaproszonych gości w tajnym głosowaniu przyznało nagrody indywidualne oraz wyróżnienia, zaś suma punktów zdobytych przez studentów decydowała o kolejności miejsc w klasyfikacji uczelnianej. Pomimo, iż sam oficjalny wynik nie jest ważny, a tak naprawdę liczy się wzięcie udziału w plenerze, emocje były duże. I miejsce zajął Bartłomiej Grudzień z Uniwersytetu Rzeszowskiego; II miejsce zajęła Zuzanna Dudek z UA w Poznaniu, III miejsce zajęła Dorota Kasprzyk z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jury przyznało też 5 wyróżnień – otrzymali je: Paulina Grosz i Adam Stępień z ASP w Gdańsku, Andżelika Bieniek i Agnieszka Ciura z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Katarzyna Świnder z UA w Poznaniu . Rywalizację uczelnianą wygrali studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego zdobywając łącznie 96 punktów, przed UA w Poznaniu, którego studenci uzyskali łącznie 72 punkty i ASP w Gdańsku z 42 punktami.
PLENERIADA odbyła się dzięki znacznej pomocy finansowej ze strony głównego sponsora – warszawskiej firmy Dom Development S.A. oraz sponsora roku – firmy DANKA Polska sp. z o.o. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, tym bardziej, że dofinansowanie od głównego sponsora Fundacja otrzymała już czwarty rok z rzędu !!!
Uczestnicy IX PLENERIADY zostali obdarowani przez naszych niezawodnych sponsorów. Burmistrz Kazimierza Dolnego Artur Pomianowski przekazał środki finansowe na zakup podobrazi dla studentów. Firma KowalikArt. – Grzegorz Kowalik przekazała wszystkim uczestnikom podobrazia oraz dodatkowo komplety podobrazi za I, II, i III miejsce. Firma Colart – Jakub Kopek i Firma Warsztat Artysty– przekazał uczestnikom próbki farb oraz dodatkowo 8 kompletów farb i akcesoriów malarskich dla laureatów PLENERIADY. Sponsorem PLENERIADY jest również Towarzystwo Przyjaciół Kazimierza Dolnego i warszawska Galeria Sztuki STALOWA. Bardzo wszystkim dziękuję !!!
Bardzo dziękuję dyrektorowi KOKPiT – Panu Mariuszowi Płoszaj-Mazurkowi za udostępnienie sali na wernisaż i wystawę poplenerową, która będzie dostępna do zwiedzania aż do końca maja 2019 roku.
Pracownicy DPT KUL jak zawsze bardzo dbali o uczestników – miła obsługa, pyszne i obfite jedzenie oraz bezpłatny dostęp do rowerów, pozwolił na przyjemny i bezstresowy pobyt uczestników IX PLENERIADY w Kazimierzu.
Krzysztof Fabijański – Prezes Zarządu „Fundacji Galerii STALOWA”
    

Kalendarium
listopad 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2627282930311
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
CIT festiwale w Kazimierzu Turystyka Kazimierza Dolnego Marka Kazimierz Dolny Kazimierz Dolny kazimierska fara Plan Pobytu rynek w Kazimierzu zabytki Kazimierza Dolnego Festiwale Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki Wynajem sal KOKPiT Atrakcje Kazimierza Dolnego Kultura Dwa Brzegi weekend w Kazimierzu
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design