KOKPIT
Menu - Kultura

Kultura

PLENERIADA

11 kwietnia 2019

W dniach od 4 do 14 kwietnia odbywa się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą kolejna, IX Kazimierska PLENERIADA Uczelni Artystycznych. Biorą w niej udział 24 osoby, w tych osiemnaścioro studentów oraz kadra dydaktyczna z trzech uczelni artystycznych – Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczestnicy PLENERIADY zakwaterowani są w zacisznym Domu Pracy Twórczej KUL przy ulicy Puławskiej.

Burmistrz Kazimierza Dolnego – Pan Artur Pomianowski objął honorowy patronat nad tą edycją PLENERIADY.

Idea PLENERIADY jest autorskim pomyslem właściciela warszawskiej Galerii Sztuki STALOWA. – Krzysztofa Fabijańskiego. 6 lat temu doszedł do wniosku, że nie ma w zasadzie miejsca gdzie mogliby się  spotkać studenci z różnych uczelni z całej Polski w celu poznania się , wymiany doświadczeń i porównania swojej twórczości. Od trzech lat formalnym organizatorem tej imprezy kulturalnej jest założona przez niego „Fundacja Galerii STALOWA”, której głównym celem jest promowanie i wspieranie młodych twórców. Projekt „Kazimierska Pleneriada” ma na celu właśnie poznanie się i integrację środowisk artystycznych z różnych regionów Polski. Pobyt na plenerze w kultowej dla malarzy miejscowości, jaką jest Kazimierz Dolny nad Wisłą da młodym twórcom możliwość nieskrępowanej realizacji swoich pomysłów artystycznych pod okiem „swojego” Profesora i przy pomocy „swojego” asystenta. W ramach części seminaryjnej prowadzone są cowieczorne wykłady połączone z prezentacją dorobku kadry dydaktycznej oraz żywe dyskusje pozwalające na poszerzenie horyzontów myślowych, zaznajomienie się z różnorodnymi trendami w sztuce współczesnej, pozyskanie bezcennej wiedzy od doświadczonych praktyków.

            Nazwa „Pleneriada” użyta została w celu zaznaczenia dwoistości tego pomysłu: z jednej strony studenci są na plenerze i malują obrazy, z drugiej strony jest pewien element współzawodnictwa pomiędzy studentami z różnych uczelni, bo na koniec pleneru podczas wernisażu wyłonieni zostaną laureaci „Pleneriady”.

            Otwarty dla publiczności wernisaż prac namalowanych przez studentów połączony z konkursem na najlepszą pracę odbędzie się 13 kwietnia o godz. 15 tej w KOKPiT (Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki) przy ulicy Lubelskiej 12 w Kazimierzu. O zwycięstwie decydują głosy wszystkich uczestników, organizatora oraz zaproszonych do jury gości.

            Projekt realizowany przy wsparciu finansowym i materialnym Dom Development S.A. ; DANKA Polska Sp. z o.o. ; Gmina Kazimierz Dolny ; Galeria Sztuki STALOWA ;KOWALIK ART. ; COLART ;

 

Krzysztof Fabijański, Prezes Zarządu „Fundacji Galerii STALOWA”

Kalendarium
czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
zabytki Kazimierza Dolnego CIT weekend w Kazimierzu KOKPiT Turystyka Kazimierza Dolnego festiwale w Kazimierzu kazimierska fara Dwa Brzegi Kultura Festiwale rynek w Kazimierzu Wynajem sal Plan Pobytu Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki Kazimierz Dolny Atrakcje Kazimierza Dolnego Marka Kazimierz Dolny
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design