KOKPIT
Menu - Kultura

Kultura

PLENERIADA

11 kwietnia 2019

W dniach od 4 do 14 kwietnia odbywa się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą kolejna, IX Kazimierska PLENERIADA Uczelni Artystycznych. Biorą w niej udział 24 osoby, w tych osiemnaścioro studentów oraz kadra dydaktyczna z trzech uczelni artystycznych – Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczestnicy PLENERIADY zakwaterowani są w zacisznym Domu Pracy Twórczej KUL przy ulicy Puławskiej.

Burmistrz Kazimierza Dolnego – Pan Artur Pomianowski objął honorowy patronat nad tą edycją PLENERIADY.

Idea PLENERIADY jest autorskim pomyslem właściciela warszawskiej Galerii Sztuki STALOWA. – Krzysztofa Fabijańskiego. 6 lat temu doszedł do wniosku, że nie ma w zasadzie miejsca gdzie mogliby się  spotkać studenci z różnych uczelni z całej Polski w celu poznania się , wymiany doświadczeń i porównania swojej twórczości. Od trzech lat formalnym organizatorem tej imprezy kulturalnej jest założona przez niego „Fundacja Galerii STALOWA”, której głównym celem jest promowanie i wspieranie młodych twórców. Projekt „Kazimierska Pleneriada” ma na celu właśnie poznanie się i integrację środowisk artystycznych z różnych regionów Polski. Pobyt na plenerze w kultowej dla malarzy miejscowości, jaką jest Kazimierz Dolny nad Wisłą da młodym twórcom możliwość nieskrępowanej realizacji swoich pomysłów artystycznych pod okiem „swojego” Profesora i przy pomocy „swojego” asystenta. W ramach części seminaryjnej prowadzone są cowieczorne wykłady połączone z prezentacją dorobku kadry dydaktycznej oraz żywe dyskusje pozwalające na poszerzenie horyzontów myślowych, zaznajomienie się z różnorodnymi trendami w sztuce współczesnej, pozyskanie bezcennej wiedzy od doświadczonych praktyków.

            Nazwa „Pleneriada” użyta została w celu zaznaczenia dwoistości tego pomysłu: z jednej strony studenci są na plenerze i malują obrazy, z drugiej strony jest pewien element współzawodnictwa pomiędzy studentami z różnych uczelni, bo na koniec pleneru podczas wernisażu wyłonieni zostaną laureaci „Pleneriady”.

            Otwarty dla publiczności wernisaż prac namalowanych przez studentów połączony z konkursem na najlepszą pracę odbędzie się 13 kwietnia o godz. 15 tej w KOKPiT (Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki) przy ulicy Lubelskiej 12 w Kazimierzu. O zwycięstwie decydują głosy wszystkich uczestników, organizatora oraz zaproszonych do jury gości.

            Projekt realizowany przy wsparciu finansowym i materialnym Dom Development S.A. ; DANKA Polska Sp. z o.o. ; Gmina Kazimierz Dolny ; Galeria Sztuki STALOWA ;KOWALIK ART. ; COLART ;

 

Krzysztof Fabijański, Prezes Zarządu „Fundacji Galerii STALOWA”

Kalendarium
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
Wynajem sal Kazimierski Ośrodek Kultury zabytki Kazimierza Dolnego KOKPiT rynek w Kazimierzu weekend w Kazimierzu Kultura Atrakcje Kazimierza Dolnego Dwa Brzegi CIT Kazimierz Dolny Plan Pobytu Turystyka Kazimierza Dolnego Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki festiwale w Kazimierzu Festiwale Marka Kazimierz Dolny kazimierska fara
“Strona powstała podczas realizacji projektu „Wielofunkcyjna i dwujęzyczna strona internetowa Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki dotycząca gminy Kazimierz Dolny i subregionu trójkąta turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej „EUROszansa dla Lubelszczyzny – budowanie konsensusu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju subregionu w krajobrazie kulturowym trójkąta turystycznego: Nałęczów – Puławy – Kazimierz Dolny”.
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design