KOKPIT
Menu - Mapa serwisu

Archiwum

Mapa serwisu

Archiwum

Organizatorzy Pardes Festival i Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki zapraszają na warsztat wycinanki żydowskiej!

13 lipca 2016

Organizatorzy Pardes Festival i Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki zapraszają na warsztat wycinanki żydowskiej!

|16 sierpnia, wtorek, godz. 14:00 | wykład i warsztat wycinanki żydowskiej z Joanną Matyjasek Lublin | KOKPiT |ul. Lubelska 12 | wstęp wolny - koniecznie z nożyczkami |
Zapisy telefoniczne: 81 88 10 040.

Warsztat poprowadzi Joanna Matyjasek z Lublina – twórczyni i badaczka tradycyjnych wycinanek żydowskich, od lat zafascynowana tą sztuką. Pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiała pod okiem znanej żydowskiej artystki Moniki Krajewskiej.

Zgodnie z legendą tradycja wycinania w papierze pojawiła się wśród Żydów, gdy żyjący w XIV w. na terenie dzisiejszej Hiszpanii rabin Szem Tow ben Icchak ben Ardutiel, pisząc traktat „Wojna pióra z nożyczkami”, zaczął wycinać litery w papierze, gdy w zimową noc zamarzł mu atrament.

Współcześnie uważa się, że wycinanka jako forma sztuki użytkowej narodziła się w Chinach tuż po wynalezieniu papieru i stamtąd zawędrowała szlakiem karawan przez Persje i Turcję do Europy i Afryki Północnej, stając się szczególnie popularna w XVII i XVIII w. zarówno wśród Żydów sefardyjskich jak i aszkenazyjskich.

Wycinanka to oryginalna dziedzina sztuki żydowskiej, różna od wycinanki polskiej zarówno pod względem techniki wykonania, jak i treści. Znana była od stuleci Żydom mieszkającym w różnych krajach, a jej największy rozkwit nastąpił w Europie Wschodniej i Środkowej w XVIII i XIX w.

W XIX w. sztuka wycinanki żydowskiej, zanikająca w Europie Zachodniej, rozkwitła wśród Żydów na terenach historycznych Rzeczpospolitej, przybierając indywidualny, niepowtarzalny styl. Po tragedii Holokaustu Polska jest jednym z trzech krajów, obok Izraela i USA, gdzie odrodziła się wycinanka żydowska.

Wycinanki związane były ściśle z życiem religijnym i rocznym cyklem liturgii. Najokazalsze z nich, zwane „mizrach” (po hebrajsku: wschód), wskazywały kierunek modlitwy – ku Jerozolimie, inne służyły do dekoracji sukki w Święto Szałasów, do liczenia omeru – dni między Świętami Pesach i Szawuot, oznajmiły radosny miesiąc Adar, zdobiły chorągiewki w święto radości Tory – Simchat Tora. Na Szawuot robiono wycinanki zwane „szewłojsłach” lub „rojzełach” – rozetki, które wieszano w oknach. Formę wycinanki miały często amulety chroniące noworodka.

Wykonawcami wycinanki żydowskiej byli wyłącznie mężczyźni – uczniowie i nauczyciele szkół religijnych – chederów oraz jesziw, czasem soferzy – kopiści zwojów Tory. Wycinali nożykiem w białej kartce złożonej na pół, a po rozłożeniu malowali i wpisywali hebrajskie wersety z Psalmów, modlitw, błogosławieństw. Najczęstsze motywy symboliczne to menora, korona, para kolumn, lwy, jelenie, orły i inne ptaki oraz wici roślinne obrazujące Drzewo Życia.

Najwspanialsze z zachowanych wycinanek zawierają po kilkanaście misternie skomponowanych elementów. Sztukę tę znali też Żydzi z krajów Afryki Północnej, a w ich wycinankach główne motywy to menora, wić roślinna i wersety z Psalmów oraz ornament geometryczny.

ZAPRASZAMY!


 

Tagi:
Kalendarium
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
festiwale w Kazimierzu zabytki Kazimierza Dolnego weekend w Kazimierzu Plan Pobytu rynek w Kazimierzu Kazimierski Ośrodek Kultury Kultura kazimierska fara Marka Kazimierz Dolny Turystyka Kazimierza Dolnego Wynajem sal CIT Atrakcje Kazimierza Dolnego Festiwale Kazimierz Dolny KOKPiT Dwa Brzegi Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki
“Strona powstała podczas realizacji projektu „Wielofunkcyjna i dwujęzyczna strona internetowa Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki dotycząca gminy Kazimierz Dolny i subregionu trójkąta turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej „EUROszansa dla Lubelszczyzny – budowanie konsensusu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju subregionu w krajobrazie kulturowym trójkąta turystycznego: Nałęczów – Puławy – Kazimierz Dolny”.
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design