Literacki telegram: Czytanie online bez ryzyka zakażenia
W tym roku z powodu epidemii Światowy Dzień Książki i Praw Autorski obchodzić będziemy online. To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Poprzez cykl artykułów pod tytułem "Literacki telegram" chcemy upamiętnić ten dzień i być blisko naszych czytelników. Mamy nadzieję, że w ten sposób przyczynimy się do ograniczenia narastającego wśród nas poczucia osamotnienia i izolacji. Poprzez czytanie, dzięki wyobraźni, możemy przenieść się w inne światy, przeżyć niesamowite przygody, możemy zbliżyć się do innych pomimo dystansu. Zaplanowana seria artykułów ma przypomnieć nam potęgę książek i zachęcić do czytania w jak największym stopniu.
Mimo że biblioteki są zamknięte cały czas można korzystać z internetowych bibliotek e-booków.
Poniżej przedstawiamy listę serwisów i bibliotek internetowych:
- Wolne Lektury
Internetowa biblioteka, w której znajdują się utwory należące do klasyki literatury polskiej oraz światowej zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Liczba tytułów Wolnych Lektur stale rośnie, bo dostarczają je sami cyfrowi bibliotekarze.
- Lektury
To wirtualna biblioteka, w której znajdują się wybrane tytuły z kanonu lektur szkolnych. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki.
- Polona
Największa w Europie biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki, czasopisma, rękopisy, starodruki, mapy, rysunki, grafikę, fotografie, pocztówki, nuty i druki ulotne. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
- Otwórz Książkę
W serwisie gromadzone są i udostępniane cyfrowe wersje prac naukowych polskich uczonych udostępnionych przez ich autorów lub/i wydawców. W skład kolekcji wchodzą przede wszystkim książki niedostępne już na rynku w wersji drukowanej, poszukiwane ze względu na wartość naukową i edukacyjną.
- Chmura Czytania
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.
http://chmuraczytania.pl/catalog.php
- National Emergency Library
Internet Archive - jedno z największych archiwów świata - otworzyło do 30 czerwca ogromną bibliotekę z 1,4 mln e-booków (są i polskie). Biblioteka może być otwarta nawet dłużej jeśli stan nadzwyczajny w Stanach zostanie przedłużony.
https://archive.org/details/nationalemergencylibrary
- Ebesco
eBook "Public Library Collection" zawiera ponad 35 tysięcy obcojęzycznych książek elektronicznych w języku angielskim, hiszpańskim i francuskim dla dorosłych dzieci i młodzieży. W bazie znajdziecie literaturę o różnorodnej tematyce m.in. literaturę fabularną, poradniki, biografie, publikacje na temat zdrowia i fitnessu, hobby, podróży czy gotowania Jak korzystać z tej bazy książek elektronicznych dokładnie opisane zostało w tym artykule - https://www.biblioteka.krakow.pl/ebsco/
- Światowa Biblioteka Cyfrowa
Międzynarodowa biblioteka cyfrowa pod patronatem UNESCO i Biblioteki Kongresu.