KOKPIT
Menu - Festiwale

KFO 2016

Festiwale

KFO 2016

Kazimierski Festiwal Organowy- Marek Toporowski

06 sierpnia 2016

MAREK TOPOROWSKI harmonijnie łączy w swojej działalności różne, często pozornie odległe obszary muzyki. Jest cenionym solistą – klawesynistą i organistą, kameralistą i dyrygentem. Koncertuje również na klawikordzie i historycznych fortepianach. Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Warszawie (organy - Józef Serafin, klawesyn - Leszek Kędracki). Następnie doskonalił swe umiejętności we Francji (Strasbourg), Niemczech (Saarbrücken), i Holandii (Amsterdam) pracując pod kierunkiem Aline Zylberajch i Boba van Asperena (klawesyn) oraz Daniela Rotha (organy). Otrzymał Pierwsze Nagrody Konserwatorium w Strasbourgu w dziedzinie organów i klawesynu oraz Dyplom Koncertowy Musikhochschule des Saarlandes (organy). Wiele zawdzięcza również kontaktowi ze znakomitym pianistą – Kajetanem Mochtakiem. Jest laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie (1985). W roku 1991 utworzył specjalizujący się w historycznym wykonawstwie zespół Concerto Polacco. Zainicjował w Warszawie regularny cykl koncertów muzyki oratoryjnej wykonywanej zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą. Wiele utworów muzyki staropolskiej zostało po raz pierwszy wykonanych bądź nagranych pod jego batutą (opera „Agatka” J.D.Hollanda, oratorium „Christiani poenitentes ad sepulchrum Domini” J.T.Żebrowskiego, utwory Wronowicza, Cichoszewskiego). Czterokrotnie otrzymywał Nagrodę Fryderyka, a wiele innych płyt otrzymało nominacje do tej nagrody. Twórca „Śląskiego Centrum Ochrony Instrumentów Klawiszowych – FORTEPIANARIUM”. Przez 20 lat współorganizował letni Kurs Interpretacji Muzyki Organowej w Koszalinie. Koncertuje w Polsce i za granicą, dokonał kilkudziesięciu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji. Prowadzi klasę klawesynu w Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczy gry organowej i klawikordowej w ZPSM im. Chopina w Warszawie.

PROGRAM KONCERTU:

- Dietrich Buxtehude (1637-1707)
Praeludium in F
- Girolamo Frescobaldi (1583-1646)
Bergamasca
- Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621)
Wariacje na temat „Mein junges Leben hat ein End”
- Heinrich Scheidemann (1595-1663)
Echo-Toccata in G
- Jan Křtitel Kuchař (1562-1621)
2 Pastorele
- Juan Cabanilles (1562-1621)
Tiento
 

Kalendarium
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
KOKPiT Festiwale Dwa Brzegi Kazimierz Dolny rynek w Kazimierzu Plan Pobytu CIT weekend w Kazimierzu zabytki Kazimierza Dolnego Turystyka Kazimierza Dolnego Atrakcje Kazimierza Dolnego Wynajem sal Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki Kazimierski Ośrodek Kultury Marka Kazimierz Dolny Kultura festiwale w Kazimierzu kazimierska fara
“Strona powstała podczas realizacji projektu „Wielofunkcyjna i dwujęzyczna strona internetowa Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki dotycząca gminy Kazimierz Dolny i subregionu trójkąta turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej „EUROszansa dla Lubelszczyzny – budowanie konsensusu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju subregionu w krajobrazie kulturowym trójkąta turystycznego: Nałęczów – Puławy – Kazimierz Dolny”.
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design