KOKPIT
Menu - Festiwale

KFO 2016

Festiwale

KFO 2016

Kazimierski Festiwal Organowy

23 sierpnia 2016

27 SIERPNIA | godz. 19:30
ROMAN PERUCKI | ORGANY
ANNA KRYSZTOFIAK | GŁOS, GUZHENG,
PIPA, HULUSI, ERHU, LIRA KORBOWA, DUDY
ANNA ŚLIWA | FIDEL, POCHETTE, LIRA DA
BRACCIO, SKRZYPCE BAROKOWE
PROGRAM KONCERTU:
- Jan Sebastian Bach (1685-1750)
Komm, Heiliger Geist, Herre Gott BWV 651 | organy solo
- Daniel Magnus Gronau (~1700-1747)
Variations (Komm Gott Schöpffer, Heiliger Geist) | organy solo
- Krzysztof Szwajgier (1944)
Wariacje Schiarazula Marazula (G. Mainerio 1535 - 1582)
- Chińskie wariacje na temat morza
- Shouchen
- Hildegarda z Bingen (1098-1179)
O vis aeternitatis
- Chińska pieśń do Guanyin w stylu nanguan
Sai ma
- Antonio Vivaldi (1678-1741)
La Stravaganza, op. 4 la minore | organy solo
Allegro, Grave, Allegro
- Giovanni Morandi (1777-1856)
Rondo con imitazione de’ campanelli | organy solo
- Marco Cara (ok. 1504)
Io non compro piu speranza
- Wiązanka melodii kujawskich i kaszubskich
ROMAN PERUCKI ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1986 r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Od roku 1997 jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku. Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno–Kongresowe, siedziba filharmonii. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (jeden z najsłynniejszych w świecie), Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych (Włochy, Francja, Czechy, Rosja, Polska). W swoim dorobku ma już ponad 2000 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame (Paryż), katedra w Gandawie (Belgia), Mariinsky Theater (St. Petersburg), sala koncertowa The UANL Symphony Orchestra w Monterrey (Meksyk). Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Meksyku i USA. Dużą część koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką, skrzypaczką Marią Perucką. Jest I organistą Archikatedry Oliwskiej. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania płytowe (ponad 30). Jego płytę „Messe pour les paroisses” Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 roku. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie: Pro Eclessiae et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI. W roku 2005 r. uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2007 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.
ANNA KRYSZTOFIAK jest artystką Chóru Filharmonii Łódzkiej, wielokrotnie występującą jako solistka chóru oraz solistka - wokalistka w koncertach w kraju i za granicą. Anna Krysztofiak gra na klawesynie, organach i violi da gamba, oraz na szeregu instrumentach chińskich i japońskich. Jest jedną z zaledwie dwóch Europejek na świecie grających muzykę Nanyin (Nanguan) i jedyną taką osobą w Europie. Kształciła się muzycznie na kursach mistrzowskich m.in. u Olgi Pasiecznik, Nicolas’a Parle, Marc’a Caudle, Marka Toporowskiego, Kyoko Kubota, Lin Po Chi, Wang Xinxin, oraz u innych nauczycieli w Quanzhou i Tajpej. Odbywała praktykę w budownictwie organowym w pracowni organmistrzowskiej Patricka Collon’a w Brukseli. W jej dorobku znajduje się wiele koncertów w kraju i za granicą (Belgia, Holandia, Luksemburg, Tajwan), m.in. występowała jako solistka z The Harp Consort i Andrew Lawrence-King oraz z Marią Pomianowską i jej zespołem. W 2014 r. wystąpiła jako solistka-wokalistka oraz organistka w ramach Kolorów Polski, w repertuarze barokowym. Posiada kilkanaście lat doświadczenia w pełnieniu funkcji organisty kościelnego, w tym rok w kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli (parafia Breughla). Ma w swoim dorobku udział w reportażach telewizyjnych dla luksemburskiego RTL-u, TVP, TV Regionalnej, TV Toya. Wystąpiła w dwóch filmach dokumentalnych produkcji niemieckiej. Została nagrodzona stypendiami artystycznymi i naukowymi, w tym także stypendium rządowym Tajwanu, dzięki któremu przez kilka miesięcy mogła studiować tradycyjną muzykę chińską w Taipei National University of the Arts. Współpracuje z Europejskim Festiwalem Szkół Artystycznych i Twórczości “Kręgi Sztuki”.
ANNA ŚLIWA - skrzypaczka o wielostronnych zainteresowaniach, pasjonatka edukacji muzycznej najmłodszych dzieci. Jest absolwentką Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie w zakresie skrzypiec współczesnych i skrzypiec barokowych. Specjalizuje się w solowym i kameralnym repertuarze dzieł muzyki dawnej, a także w improwizowanym wykonawstwie zabytków muzyki przedrenesansowej i etnicznej. Wraz z zespołem Camerata Cracovia dokonała polskiego prawykonania nowo odkrytych utworów polsko-niemieckiego kompozytora z XVII w., Henryka Doebeliusa. W repertuarze muzyki dawnej wykorzystuje altówkę i skrzypce barokowe, lirę da braccio, violę d’amore, fidel i pochette. Współpracuje z większością polskich zespołów muzyki dawnej, np. Ars Cantus, Concerto Polacco, Il Tempo, a także z austriackim zespołem Pandolfis Consort Wien. Od 2007 r. kieruje zespołem instrumentów historycznych Intrada, współdziałającym ściśle z Baletem Dworskim Cracovia Danza, wykonującym głównie muzykę związaną z tańcem i innymi formami przedstawień scenicznych. Pracowała jako skrzypaczka w zespole Capella Cracoviensis (1992 - 1995) i altowiolistka w Zespole Instrumentów Dawnych Musicae Antique Collegium Varsoviense Warszawskiej Opery Kameralnej (2001 - 2004). Brała udział w licznych nagraniach płytowych oraz w prestiżowych festiwalach, m. in. Europäisches Musikfest Stuttgart, Arte Sintesi Enschede, Wratislavia Cantans, Festiwal van Vlaanderen Brugge, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, występowała na Expo 2003 i podczas Roku Polskiego w Paryżu. Osobnym nurtem jej działalności jest pedagogika skrzypcowa. Prowadzi klasę skrzypiec w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie oraz klasę skrzypiec barokowych w Szkole Muzycznej II st. im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie.
 

Kalendarium
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
Marka Kazimierz Dolny Kultura Dwa Brzegi zabytki Kazimierza Dolnego Plan Pobytu KOKPiT rynek w Kazimierzu kazimierska fara Turystyka Kazimierza Dolnego CIT weekend w Kazimierzu Atrakcje Kazimierza Dolnego Kazimierz Dolny Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki festiwale w Kazimierzu Wynajem sal Festiwale Kazimierski Ośrodek Kultury
“Strona powstała podczas realizacji projektu „Wielofunkcyjna i dwujęzyczna strona internetowa Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki dotycząca gminy Kazimierz Dolny i subregionu trójkąta turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej „EUROszansa dla Lubelszczyzny – budowanie konsensusu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju subregionu w krajobrazie kulturowym trójkąta turystycznego: Nałęczów – Puławy – Kazimierz Dolny”.
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design