KOKPIT
Menu - Współpraca

Sylwetki

Współpraca

Sylwetki

Joanna Nowakowska

23 maja 2014

"Odkąd pamiętam wycinanki zdobiły nasz dom. Wycinała cała moja rodzina. Mama malowała, szyła i wycinała na potrzeby domu i jego ozdobienia. Potem zaczęła wycinać więcej, interesowały ją stroje ludowe i renesansowe, kultura ludowa, wycinała również widoki.
Ja początkowo naśladowałam wycinanki mamy, potem poszłam swoją drogą. Obserwowałam różne techniki, zbierałam wzory, min. podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Poznałam wycinankę lubelską- charakteryzującą się prostotą wyrazu, ornamentami geometrycznymi w postaci rombów, trójkątów, owali, strzałek czy zawijasów, motywami roślinnymi przypominającymi liściasto-kwiatowe gałązki.
Interesuję się również wikliną. Obserwowałam jak ludzie plotą koszyki na własny użytek i chciałam spróbować własnych sił. Poszłam do pracy w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w Lublinie, gdzie nauczyłam się plecionkarstwa od podstaw. Kiedy poznałam warsztat wikliniarstwa zaczęłam eksperymentować z wikliną nieokorowaną i innymi splotami.
Dzielę się swoją wiedzą i umiejętnościami biorąc udział w pokazach dla szkół i przedszkoli, prowadząc warsztaty w ramach „Spotkań z Twórcami Ludowymi” w Kazimierskim Ośrodku Kultury".

Kalendarium
Najbliższe wydarzenia
Newsletter
Wiadomości i oferty specjalne, najbliższe
wydarzenia na Twój E-mail!
Zapisz
Kazimierski Ośrodek Kultury KOKPiT rynek w Kazimierzu Turystyka Kazimierza Dolnego CIT festiwale w Kazimierzu Festiwale kazimierska fara Plan Pobytu Kazimierz Dolny Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki zabytki Kazimierza Dolnego Atrakcje Kazimierza Dolnego Wynajem sal weekend w Kazimierzu Kultura Dwa Brzegi Marka Kazimierz Dolny
“Strona powstała podczas realizacji projektu „Wielofunkcyjna i dwujęzyczna strona internetowa Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki dotycząca gminy Kazimierz Dolny i subregionu trójkąta turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej „EUROszansa dla Lubelszczyzny – budowanie konsensusu społecznego na rzecz zrównoważonego rozwoju subregionu w krajobrazie kulturowym trójkąta turystycznego: Nałęczów – Puławy – Kazimierz Dolny”.
Projekt graficzny i wykonanie: Agencja Interaktywna Bull Design